30.12
19:36

Premier League: Ο Φόντεν σέρβιρε τρίποντο στη Σίτι, πάτησε κορυφή η Άστον Βίλα

Δίχως να φουλάρει τις μηχανές η Σίτι έβγαλε την υποχρέωση απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (2-0) και παρέμεινε στη μάχη του τίτλου! Πάτησε κορυφή η Άστον Βίλα λυγίζοντας τη Μπέρνλι στο φινάλε.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε τη… δική της χρονιά η Μάντσεστερ Σίτι! Το 2023 ήταν ονειρικό για τους Πολίτες και φρόντισαν να γράψουν τον επίλογό του με ανάλογο τρόπο. Η ομάδα του Πεπ δίχως καν να χρειαστεί να… ανάψει τις μηχανές της, υπέταξε τη Σέφιλντ στο «Έτιχαντ» με 2-0 και θύμισε ξανά τον καλό της εαυτό, πλησιάζοντας την πρωτοπόρο (σε ισοβαθμία με τη Βίλα) Λίβερπουλ στους δύο βαθμούς.

Η Σίτι πήρε από την πρώτη στιγμή τα ηνία του ματς και ευτύχησε να έχει τον Φόντεν σε εξαιρετικό απόγευμα. Στο 14ο λεπτό, ο Άγγλος έστρωσε στον Ρόδρι κι αυτός με ωραία ενέργεια και τελείωμα στη γωνία έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, θέτοντας από νωρίς βάσεις νίκης.

Ο Φόντεν με εξαιρετική κάθετη τροφοδότησε και τον Μπερνάρντο Σίλβα στο 21′, ωστόσο ο Φόντριγχαμ τού είπε «όχι» στο τετ α τετ. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παιχνίδι, δίχως καν να… ζορίζονται και έχοντας τον πλήρη έλεγχο και την κυκλοφορία της μπάλας όρισαν την εικόνα του ματς.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο δεύτερο μέρος, με τη Σίτι να βρίσκει το δεύτερο τέρμα, να κλειδώνει το τρίποντο και να… ηρεμεί, ρίχνοντας για τα καλά το tempo. Στο 61ο λεπτό, ο νεαρός Μπομπ βρήκε με εξαιρετική μεταβίβαση τον Φόντεν στην περιοχή, αυτός έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Άλβαρες με κοντινή προβολή διαμόρφωσε σε ανυπεράσπιστη εστία το τελικό 2-0.