04.12
22:55

Με Βίντα σε μεγάλη μέρα η νίκη της ΑΕΚ!

Ο Ντομαγκόι Βίντα ήταν ο πρωταγωνιστής του ΑΕΚ – Άρης καθώς εκτός της μεγάλης εμφάνισης του στην αναμέτρηση ήταν αυτός που με δική του κεφαλιά έστειλα τη μπάλα στα δίχτυα και με το δικό του μοναδικό γκολ η Ένωση έφυγε νικήτρια (1-0) – Σε ακόμη ένα παιχνίδι ο δικέφαλος βρίσκει τέρμα από αμυντικό

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΑΛΜΕΙΔΑ

Με δεδομένη την απουσία του Στάνκοβιτς ο Αθανασιάδης κάθισε κάτω από τα δοκάρια της ΑΕΚ ενώ στην τετράδα της άμυνας ξεκίνησαν οι Σιντιμπε, Βίντα, Μουκουντί και Χατζισαφί (από δεξιά προς τα αριστερά). Μπροστά από τους στόπερ βρέθηκε ο αρχηγός της ΑΕΚ, Νταμιάν Σιμάνσκι, στην δεξιά πτέρυγα ο Ελίασον και αριστερά ο Γκατσίνοβιτς. Σε ρόλο πιο… ελεύθερο ξεκίνησε ο Ορμπελίν Πινέδα, ενώ το δίδυμο Τσούμπερ – Μάνταλος δεν άλλαξε ούτε σε αυτή την αναμέτρηση, καλύπτοντας τις θέσεις των προωθημένων της επίθεσης.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο από τον Άρη χωρίς να πιάσει κάποια σημαντική απόδοση έχοντας όμως χαμένες ευκαιρίες. Στο 6’ ο Οντουμπάτζο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πάτησε περιοχή, σούταρε αλλά έστειλε άουτ τη μπάλα. Λίγο αργότερα η Ένωση βρέθηκε μπροστά όμως ο Βίντα και ο Σιμάνσκι δεν κατάφεραν να σουτάρουν μέσα στην περιοχή.

Ο δικέφαλος βρέθηκε και πάλι μπροστά την επίθεση. Ο Τσούμπερ συγκεκριμένα βγήκε τετ α τετ από λάθος του Άρη, νικήθηκε από τον Κουέστα, η μπάλα έφτασε στον Πινέδα, αυτός σούταρε σε κενή εστία αλλά ο Μπράμπετς μπήκε στην πορεία της μπάλας και έσωσε τον Άρη.

Η Ένωση έχασε την τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ λίγα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο Μάνταλος έκανε ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής, και με απίθανη απόκρουση ο Κουέστα έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του.

ΓΚΟΛΑΡΑ Ο ΒΙΝΤΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε ακόμα πιο δραστήρια προκειμένου να βρει κάποιο γκολ για να ξεκλειδώσει το παιχνίδι. Η πρώτη καλή στιγμή έγινε με σουτ του Πινέδα και την μπάλα να βγαίνει άουτ. Στο 55’ μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΚ στην περιοχή του Άρη αλλά έδιωξε η άμυνα του Άρη.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Μάνταλος έκανε τη σέντρα από το κόρνερ και ο Βίντα που πήδηξε μόνος του σκόραρε για το 1-0. Αμέσως μετά η Ένωση παραλίγο το δεύτερο γκολ αλλά ο αμυντικός του Άρη πρόλαβε τον Μάνταλο. Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο έψαχνε το δεύτερο γκολ ενώ ο Πόνσε παραλίγο να το καταφέρει με κεφαλιά όμως ο Κουέστα έκανε σπουδαία επέμβαση σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό και πάλι ο Πόνσε δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή μπροστά στον κίπερ του Άρη.

Ο Γκατσίνοβιτς επίσης είχε ένα σουτ άστοχο μετά από ωραίο συρτή πάσα του Σιντιμπέ, ενώ στο 71’ το μακρινό σουτ του Πινέδα κόντραρε η μπάλα και μπλόκαρε ο Κουέστα.