28.11
21:15

Ήττα απ’ την Γκόρνικ και αντίο Ευρώπη για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 26-30 στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων, απ’ την πολωνική Γκόρνικ Ζάμπρζε και αποχαιρέτησε την Ευρώπη, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό απ΄τους ομίλους του EHF European League.

Προσπάθησαν, αλλά δεν τα κατάφεραν οι Μάγκες και γνώρισαν τον αποκλεισμό απ’ την συνέχεια της Ευρώπης, μετά την ήττα απ’ την Γκόρνικ Ζάμπρζε στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Σ’ ένα ματς που ήταν… τελικός για την ΑΕΚ, η ίδια δεν το χειρίστηκε σωστά, άργησε να μπει στο ματς, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά στα κρίσιμα σημεία και στις λεπτομέρειες δεν κατάφερε να επιβληθεί απέναντι στους Πολωνούς και γνώρισε την ήττα, αλλά και τον αποκλεισμό απ’ την συνέχεια του EHF European League.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά στο ματς, με αποτέλεσμα να αποκτήσει προβάδισμα από νωρίς η Γκόρνικ Ζάμπρζε, το οποίο και διατήρησε μέχρι το ημίχρονο.

Αρχικά το ματς ήταν για τους Πολωνούς στο +2 με το σκορ στο 2-4, αλλά στη συνέχεια και με την ΑΕΚ να ψάχνει τα πατήματα της, ανέβασαν την διαφορά, στο +6 με το σκορ στο 3-9.

Οι Κιτρινόμαυροι σ’ εκείνο το σημείο με Μαντάλινιτς και Μαρτίνοβιτς προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά και το κατάφεραν ρίχνοντας την στο -3 με το σκορ στο 7-10.

Απ’ εκεί και έπειτα, αυτή την διαφορά υπέρ τους την διατήρησε η Γκόρνικ μέχρι το ημίχρονο, με αποτέλεσμα να πάει η ΑΕΚ με το -3 στα αποδυτήρια και με το 12-15 σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πολωνοί μεγάλωσαν την διαφορά ξανά στο +5, αλλά η ΑΕΚ έβγαλε άμεσα αντίδραση και έφερε το ματς στο γκολ με σκορ 17-18, με τους Μάλλιο και Ζάμπιτς.

Ωστόσο, το come back της ΑΕΚ συνεχίστηκε και με ένα σερί 3-0 και με σκόρερ Μαντάλινιτς (x2) και Κεδέρη, πήραν προβάδισμα ενός γκολ με το σκορ 21-20, στο 45ο λεπτό του ματς.

Στη συνέχεια, οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί γκολ-γκολ, για λίγα λεπτά, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 23-23, μέχρι που οι Πολωνοί εκμεταλλεύτηκαν δυο χαμένες επιθέσεις της ΑΕΚ, παίρνοντας εκ’ νέου προβάδισμα 23-25.

Οι Μάγκες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς και να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα, με τους Πολωνούς να διατηρούν την διαφορά και να την μεγαλώνουν στο +4 με το σκορ στο 25-29, δυο λεπτά πριν την λήξη του ματς.

Η διαφορά έμεινε μέχρι το τέλος και δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία λεπτα του αγώνα, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να ηττηθεί εντός έδρας απ’ την Γκόρνικ Ζάμπρζε με 26-30 και να αποκλειστεί απ’ την Ευρώπη και απ’ τους ομίλους του EHF European League.

Πλέον, η ΑΕΚ θα ρίξει όλο το βάρος στις εγχώριες διοργανώσεις και στον στόχο του ντάμπλ, ο οποίος και ήταν ο βασικός και κύριος στόχος της Ένωσης, απ’ την αρχή της σεζόν.