27.11
16:16

Ξιφασκία: Χάλκινο στο 2ο Κύπελλο ο Κοντοειδής (pics)

Μεγάλη επιτυχία για τον ξιφομάχο της ΑΕΚ, Παναγιώτη Κοντοειδή, στο 2ο Κύπελλο Σπάθης που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Ο Πρωταθλητής της «Ένωσης», πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, φτάνοντας μάλιστα μία ανάσα από τον τελικό της διοργάνωσης.

Αρχικά, ο Κοντοειδής σημείωσε 6 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον 1ο Γύρο, παίρνοντας «bye» για τη Φάση των «32». Στους «16» και στους «8» κατάφερε κόντρα σε δύο επίσης σπουδαίους αθλητές να επικρατήσει με 15-14 και στους δύο αγώνες, με αντιπάλους τους Αβραμίδη (Απόλλων Βριλησσίων) και Γρόλλιο (Άρης Θεσσαλονίκης). Έτσι, έφτασε στα Προημιτελικά όπου μετά από έναν αγώνα που έκοψε ανάσες, ηττήθηκε δύσκολα με 15-14 από τον Καφαταρίδη (ΑΟ Αρίστων Παιανίας).

Μετά το τέλος των αγώνων, ο Παναγιώτης Κοντοειδής δήλωσε στο aek.gr: «Μετά την κατάκτηση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ατομικά το 2023, η κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Πανελλήνιο Κύπελλο είναι το αποτέλεσμα διαρκούς σκληρής δουλείας, με στόχευση την πρόκριση στο προολυμπιακό τουρνουά, καθώς και την κατάκτηση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος το 2024. Θα ήθελα να ευχαριστήσω την ΑΕΚ για την στήριξη που μου παρέχει σε κάθε βήμα μου».

Λουκάς Κοσενάκης και Αδαμάντιος-Μάριος Μπέρζοβιτς προκρίθηκαν από τον 1ο Γύρο, με τον πρώτο να κατακτά την 16η θέση και τον δεύτερο να καταλαμβάνει την 32η θέση.

Στις Γυναίκες, η Ισμήνη-Μαρία Χατζηγεωργίου κατέκτησε την 13η θέση, η Κυριακή Σαφαρή την 14η και η Ευρυδίκη Ποτού την 19η.

Παράλληλα, διπλή συμμετοχή είχε η ΑΕΚ και στο 2ο Κύπελλο Φλερέ. Ο Αγαπητός Παπαδημητρίου με πολύ καλή παρουσία κατέκτησε την 10η θέση, και ο Πέτρος Γκιζλής την 29η.

Αγώνες είχαμε και στο αγώνισμα του ΕΠΕ και συγκεκριμένα στο 3ο Κύπελλο Κ20. Στους Νέους Άνδρες , ο Αλκιβιάδης Σπυριδωνίδης κατέλαβε την 20η θέση, ο Χρήστος Τσιτάκης την 36η, ενώ στις Νέες Γυναίκες, η Δέσποινα Αραπογιάνννη κατέκτησε την 17η θέση, η Δάφνη Βασιλάτου την 20η και η Ειρήνη Κακέτση την 40η.

Τις αποστολές της ΑΕΚ συνόδεψαν οι προπονητές Βαγγέλης Σαρρής και Αγαπητός Παπαδημητρίου.