25.11
22:13

Καμπενγκέλε βγαλμένος από το NBA «κατάπιε» τον ΠΑΟΚ

Σταμάτης Πίντζος

Με ηγέτη τον Εμφιόντου Καμπενγκέλε που έκανε ασύλληπτη εμφάνιση καριέρας, η ΑΕΚ Betsson γύρισε το ματς από το -17 και πάτησε τον ΠΑΟΚ με 90-70 για την 8η αγηωνιστική της Basket league.

Τι κι αν βρέθηκε στο -17 στα μέσα της δεύτερης περιόδου; Η απίθανη ΑΕΚ Betsson με φανταστικό δεύτερο ημίχρονο έφερε «τούμπα» τον ΠΑΟΚ και με ηγέτη τον Εμφιόντου Καμπενγκέλε (30π. 16 ρ.) που έκανε μυθική εμφάνιση, συνέτριψε τους Θεσσαλονικείς με μια μεγαλοπρεπέστατη 20άρα (90-70)!

Καθοριστικοί για τη μεγάλη ανατροπή της Βασίλισσας και οι Ραντλ (21π.) και Κουζμίνσκας με μεγάλα σουτ στο δεύτερο μέρος που ήταν ένα μεγάλο κιτρινόμαυρο πάρτι με 5χιλ και πλέον Ενωσίτες. Στο 4-4 πλέον το ρεκόρ της Βασίλισσας στη Basket League, που έπιασε στη βαθμολογία το σημερινό της αντίπαλο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Με την πεντάδα των Φλιώνη, Ραντλ, Νετζήπογλου, Κουζμίνσκας και Καμπενγκέλε ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ζόαν Πλάθα, που είδε τους φιλοξενούμενος να μπαίνουν αμέσως μπροστά με τον τρίποντο του Φρίντρισκον (0-3).

Ο Καμπενγκέλε πήρε τις πρώτες μπάλες για την Βασίλισσα κάνοντας καλή δουλειά με πέντε γρήγορους πόντους (7-7) και τον Καράμπελα να ευστοχεί σε τρεις βολές για τη νέα ισοπαλία (10-10). Ο Τίλμαν έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του με δύο γρήγορα καλάθια (15-17) αλλά Άλστον και Τσαϊρέλης με συνεχόμενους πόντους εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ΑΕΚ και έδωσαν αέρα οχτώ πόντων στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο αν και ξεκίνησε και πάλι με τον Τίλμαν να βρίσκει στόχο (19-25 και 21-27), πήρε ανέλπιστη τροπή με τον Τσιακμά με γκολ-φάουλ και τρίποντο του Σμιθ να δίνουν προβάδισμα 12 πόντων στον ΠΑΟΚ (21-33).

H εικόνα της Ένωσης χειροτέρευσε λεπτό με το λεπτό σε ένα διάστημα με πολλά χαμένα ριμπάουντ και λάθη. Ο Άλστον που δημιούργησε πολλά προβλήματα και στη συνέχεια ο Φρίντρικσον με τρίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (23-30), με την Βασίλισσα να ξυπνά μετά από ώρα και να μειώνει σε 30-40 με τον Καμπενγκέλε και το πρώτο της τρίποντο στο ματς δια χειρός Ραντλ.

Θυμηθείτε τη ροή της αναμέτρησης, ΕΔΩ

Ο Νιγηριανός σέντερ με το που πέρασε ξανά στο ματς έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία ολοκληρώνοντας εντυπωσιακά το πρώτο μέρος με ένα ΤΡΟΜΕΡΟ πόστερ κάρφωμα, σε μια φάση που κέρδισε και το φάουλ.

Η Βασίλισσα μπορεί να πήγε με το -9 (36-45) στα αποδυτήρια, αλλά κατάφερε να επιστρέψει από το -17 δείχνοντας σημάδια ανάκαμψης.

Με την ίδια ενέργεια που έκλεισαν το πρώτο μέρος βγήκαν από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Πλάθα, με μπροστάρη τον Ραντλ που έβαλε το δεύτερο τρίποντο του και μαζεμένους εφτά πόντους κατέβασε τη διαφορά στους δύο (45-47). Στη συνέχεια ο τρομερός Καμπενγκέλε ισοφάρισε και στη συνέχεια ο Νετζήπογλου στον αιφνιδιασμό έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ΑΕΚ Betsson στο ματς (49-47). Χαρακτηριστικά η Βασίλισσα από όταν βρέθηκε στο -17 έτρεξε  ένα απίθανο επιμέρους σκορ 28-7, κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή.

Ο Καμπενγκέλε συνέχισε το βιολί του ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο το προβάδισμα των κιτρινόμαυρων (55-47) που είχαν πάρει ξεκάθαρα πλέον το μομέντουμ του αγώνα και πάτησαν το γκάζι στο κατάλληλο σημείο. Τα τρίποντα πλέον έμπαιναν (Νετζήπογλου, Κουζμίνσκας, Καμπενγκέλε) και έφτασαν στη διαφορά στο +13 υπέρ της Βασίλισσας (54-51).

Με νέο τρίποντο του Κουζμίνσκας ξεκίνησε και η τέταρτη περίοδος (67-56), με τον Νετζήπογλου και τον Καμπενγκέλε να συνεχίζουν το κιτρινόμαυρο πάρτι (71-56). Ο Χάρισον μείωσε σε 73-62, με τον Νιγηριανό σέντερ της Βασίλισσας να καρφώνει για τον 24ο πόντο του και να γράφει το 75-62. Φρίντρικσον με μια βολή και Σχίζας από κοντά κράτησαν τον ΠΑΟΚ σε απόσταση δέκα πόντων (75-65).

Η ασύλληπτη βραδιά καριέρας του ψηλού της Βασίλισσας συνεχίστηκε φτάνοντας στους 27 πόντους και τα 15 ριμπάουντ, με τον Χολ να φωνάζει κι αυτός παρών ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους να κρατά τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (82-68).

Η νίκη είχε ασφαλώς κριθεί, με τον Καμπενγκέλε να φτάνει τους 30 με τρίποντο και να βάζει το κερασάκι στην τούρτα ενός κιτρινόμαυρου πάρτι με καλεσμένους 5 χιλιάδες Ενωσίτες.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: 90-70

Δεκάλεπτα: 17-25, 36-45, 64-53, 90-70

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 7, Χολ 4, Ραντλ 19, Καράμπελας 5, Φλιώνης , Πηλάβιος, Νετζήπογλου 7, Χατζηδάκης , Κουζμίνσκας 10, Κουζέλογλου 4,  Καμπενγκέλε 30, ΜακΡέι 2.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Σμιθ 7, Χάρισον 14, Τσιακμάς 5, Σχίζας 8, Τσαϊρέλης 4, Φρίντρικσον 9, Μαργαρίτης 6, Αρσενόπουλος, Σκουλιαριώτης, Σωτηρίου, Άλστον 17.