22.11
21:30

ΑΕΚΑΡΑ, ωραία και… Ευρωπαϊα – «Πάτησε» την Στσέτσιν

Η ΑΕΚ πήρε -ακόμα μία- σπουδαία νίκη (86-64) στο Champions League, επικρατώντας της Κινγκ Στσέτσιν και διασφαλίζοντας την ευρωπαϊκή της συνέχεια. Πέντε(!) με διψήφιο αριθμό τερμάτων και εντυπωσιακό μπάσκετ ανά διαστήματα.

Δεν καταλαβαίνει από κούραση η ομάδα του Ζουάν Πλάθα, παίζοντας back-to-back παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων, μέσα σε διάστημα λιγότερο των 48ωρών.

Το ζητούμενο ήταν να πάρει τη νίκη κόντρα στην Στσέτσιν, το οποίο και το έκανε με εντυπωσιακό -ανά διαστήματα- τρόπο, περνώντας έτσι στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Οι Κιτρινόμαυροι είχαν σταθερά το προβάδισμα επί των Πολωνών και παρ’ ότι πήγαν να… αυτοκτονήσουν στο 3ο δεκάλεπτο με τον αντίπαλο να επιστρέφει από το -10, κατάφεραν στο τέλος να πανηγυρίσουν μία σημαντική νίκη με το εντυπωσιακό +22.

Έτσι, η ΑΕΚ βρίσκεται ήδη στην επόμενη φάση του BCL και απομένουν δύο αγώνες με Σάσαρι (εντός) και Λούντβισγκμπουργκ (εκτός) για να εξασφαλίσει την απευθείας πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το σκορ «άνοιξε» η ΑΕΚ με τον Κουζέλογλου να καρφώνει (2-0) και την ΑΕΚ να δείχει από την αρχή πως πατάει καλά (4-3) στο παρκέ. Οι Πολωνοί δεν άφηναν να ξεφύγει όμως η διαφορά (7-7) με τον Καμπενγκέλε να «κλέβει» τις εντυπώσεις στα πρώτα λεπτά. Η φάση -ίσως- του αγώνα, ήρθε από το κλέψιμο του ΜακΡέι και το εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα του Κουζέλογου (12-9). Το δεκάλεπτο όμως «έκλεισε» με την ΑΕΚ στο +1 (17-16) και την Στσέτσιν να ροκανίζει την διαφορά στις τελευταίες επιθέσεις.

Οι παίκτες της Ένωσης ωστόσο δεν πτοήθηκαν από την μείωση του σκορ και μπήκαν δυνατά στο 2ο μέρος (24-20), διατηρώντας το προβάδισμα… κιτρινόμαυρο. Ο Καμπενγκέλε συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς, ο Ραντλ ξεκίνησε τα τρίποντα (30-26) και η ΑΕΚ «έχτισε» ξανά διαφορά από την Στσέτσιν. Το ημίχρονο ήρθε με την Βασίλισσα στο +10 (36-26), έχοντας παρουσιάσει ένα πολύ πειστικό πρόσωπο, απέναντι σε μία σκληρή ομάδα.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Δεν έριξε ρυθμό η Ένωση ούτε στο 3ο δεκάλεπτο (40-30) διατηρώντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό με τον Τίλμαν σε ρόλο… πρώτου βιολιού. Η Στσέτσιν έκανε μία προσπάθεια για το comeback (43-37), με την ΑΕΚ να αδρανεί για κάποια λεπτά (45-42), φτάνοντας μέχρι την ισοφάριση (47-47). Κάπου εκεί όμως μπήκε «STOP» και οι Κιτρινόμαυροι ξεκόλησαν (52-47), τρέχοντας ένα σερί 12-0(!), φτάνοντας στο +12 (61-48) στο φινάλε του δεκάλεπτου.

Έτσι και στα τελευταία 10λεπτά, με τον ΜάκΛεμορ να… σπάει το ρόδι -έστω και αργά- με τρίποντο (64-48). Η διαφορά ανέβαινε και έφτασε στο +23 (71-48), με τα εναπομείνατα λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα (75-52) για τις δύο ομάδες και την ΑΕΚ να μην… κόβει ωστόσο ρυθμό (81-60). Η νίκη ήρθε για την Βασίλισσα (86-64), η οποία προκρίθηκε από σήμερα στην επόμενη φάση του BCL και πηγαίνει στους δύο επόμενους αγώνες για να «κλειδώσει» την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 36-26, 61-48, 86-64.

ΑΕΚ BETSSON (Πλάθα): Χατζηδάκης, Φλιώνης, Καράμπελας 4 (3 ασίστ), Κουζέλογλου 7 (4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 6 (0/5 τρίποντα), Χολ, Καμπενγκέλε 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ), ΜακΛεμορ 5 (1/7 τρίποντα), Κουζμίνσκας 14 (1), ΜακΡέι 12 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Ραντλ 10 (2), Τίλμαν 15 (5/11 δίποντα, 5/6 βολές, 10 ριμπάουντ).

ΣΤΣΕΤΣΙΝ (Μιλοσέφσκι): Μπορόφσκι 2, Λαμπίνοβιτς 4, Νοβακόφσκι 2, Σάμιεκ, Ζολνιέρεβιτς 7 (5 ασίστ), Κάθμπερτσον 6 (2/10 σουτ, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Μάστσακ 2, Μάζουρτσακ 10 (1), Μέιερ 13 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ουντέζε 7 (4 ριμπάουντ), Γούντσον 8 (0/5 τρίποντα), Ζμούντσκι 3 (8 ριμπάουντ).