19.11
15:33

Ντεσάμπ σε παίκτες της Γαλλίας: «Μη σταματάτε και σπάστε το ρεκόρ…»

Ο Ντιντιέ Ντεσάμπ ενώ η Γαλλία είχε στο ημίχρονο προβάδισμα με 7-0 κόντρα στο Γιβραλτάρ, ζήτησε από τους παίκτες του στα αποδυτήρια να μην σταματήσουν να σκοράρουν, μέχρι να σπάσουν το ρεκόρ.

Λίγα 24ωρα πριν έρθει στην Ελλάδα για το ματς με την Εθνική, η Γαλλία ισοπέδωσε το Γιβραλτάρ με 14-0 και πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη σε προκριματική φάση.

Ενώ στο ημίχρονο οι παίκτες της Γαλλίας προηγούνταν ήδη με 7-0, ο Ντιντιέ Ντεσάμπ τούς μίλησε στα αποδυτήρια, τονίζοντάς τους ότι το ρεκόρ ήταν στα 10 γκολ.

Τους ζήτησε λοιπόν, να το σπάσουν και να μη σταματήσουν να σκοράρουν μέχρι να το πετύχουν. Έτσι, οι τρικολόρ μπήκαν στο δεύτερο μέρος και χωρίς να δείξουν κανένα έλεος, όχι μόνο το κατέρριψαν αλλά ήταν καταιγιστικοί πετυχαίνοντας ακόμα επτά γκολ.

Το ρεκόρ είναι στα 10 γκολ. Μπορείτε να το σπάσετε εάν θέλετε παιδιά. Μη σταματήσετε”, είπε ο Γάλλος τεχνικός.