08.11
13:11

Τα 3+1 στοιχεία που ξεχωρίζουν στο Στσέτσιν – ΑΕΚ

Το Basketball Champions League κοινοποίησε τα στοιχεία που ξεχωρίζουν στην αναμέτρηση της Βασίλισσας κόντρα στην πολωνική ομάδα.

Σε ρυθμούς… BCL και Κινγκ Στσέτσιν κινείται η ΑΕΚ από χθες, με την σημερινή αναμέτρηση (08/11, 19:30) να αποτελεί «κλειδί» για την πρόκριση στους «16».

Η διοργανώτρια αρχή κοινοποίησε στην επίσημη σελίδα της, τα 22 στοιχεία που πρέπει να γνωρίζει κανείς για την 3η αγωνιστική του BCL, με τα 4 να αφορούν την κιτρινόμαυρη αναμέτρηση.

Τα στοιχεία που έδωσε το BCL:

• Η Szczecin, που θα αγωνιστεί για τρίτη φορά σε ματς του BCL μετά την εντός έδρας νίκη με 93-85 επί της Banco di Sardegna Sassari και την ήττα με 82-78 από την MHP RIESEN Ludwigsburg, ήταν μπροστά στην τρίτη περίοδο και των δύο προηγούμενων αγώνων. Η ΑΕΚ δεν ήταν μπροστά στην τρίτη περίοδο κανενός εκ των δύο προηγούμενων αγώνων του BCL.
  • Η AEK θέλει να κάνει κάτι που έχει καταφέρει μόνο μία φορά στις προηγούμενες επτά παρουσίες της στο BCL – να ξεκινήσει τη σεζόν με 3-0. Η προηγούμενη φορά που τα κατάφερε ήταν τη σεζόν 2020-21.
  • Το εντυπωσιακό 85.2% της AEK με 61 εύστοχες προσπάθειες εντός πεδιάς ξεχωρίζει για την ΑΕΚ. Η ΑΕΚ μετρά 26 εύστοχα δίποντα ανά ματς φέτος, ενώ ποτέ δεν είχε περισσότερα από 22 εύστοχα δίποντα ανά ματς στις προηγούμενες επτά σεζόν.
  • Ο Tony Meier της Szczecin έχει πετύχει 10+ πόντους και στα πέντε τελευταία παιχνίδια του για το BCL κι αυτό είναι το μεγαλύτερο σερί που έχει καταγράψει σε σύνολο 32 συμμετοχών στη διοργάνωση. Ο Meier έβαλε 3 ή περισσότερα τρίποντα σε τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια του για το BCL.
  • Ο Justin Tillman είναι ο μόνος παίκτης της AEK που έχει σημειώσει διψήφιο αριθμό πόντων και στα δύο πρώτα ματς του φετινού BCL. O Tillman έχει σημειώσει περισσότερους από 10 πόντους και στα έξι παιχνίδια του BCL, στα οποία έχει παίξει περισσότερα από 15 λεπτά.