25.10
23:35

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ: Η Βασίλισσα «ξέρανε» την Σάσαρι

Νίκος Κλεισαρχάκης

Ένα… καρυδάτο «διπλό» πήρε η ΑΕΚ στην Σαρδηνία (79-83) επιστρέφοντας από το -19 -η μεγαλύτερη διαφορά- και παίρνοντας μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη. Πρωταγωνιστές για την Ένωση Τίλμαν, ΜακΡέι και  στο φινάλε τον Ράντλ.

Η ΑΕΚ γύρισε από την κόλαση του -19 και του (πολύ) κακού 1ου ημιχρόνου και έκανε το 2-0 στους ομίλους του Basketball Champions League, νικώντας την Σάσαρι και τις απουσίες που είχε να διαχειριστεί.

Ο Ζουάν Πλάθα είδε τον Καμπενγκέλε να μένει στην Αθήνα, τον Χολ να μην καταφέρνει να αγωνιστεί και τον Κουζμίνσκας να βγαίνει εκτός δράσης με ενοχλήσεις στην μέση. Είχε όμως ποιοτικές και… καρυδάτες -όπως αποδείχθηκε- επιλογές για να πάρει το ματς.

Η νίκη ήρθε με δραματικό φινάλε, καθώς ο Τίλμαν και ο ΜακΡέι έβαζαν τα πάντα και ο Ραντλ να… σβήνει το κακό 1ο ημίχρονο που έκανε και να βγαίνει μπροστά στα δύσκολα, βάζοντας δυναμικά το λιθαράκι του για την μεγάλη ανατροπή της Βασίλισσας στην Ιταλία.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με έντονο ρυθμό (0-2) και την Σάσαρι να παίρνει με το «καλημέρα» προβάδισμα (5-2). Ο Πλάθα είχε παράπονα από τους παίκτες του (8-4) με το πλάνο να μην βγαίνει στο παρκέ (14-6) και την διαφορά να μεγαλώνει. Το σκορ ήταν υψηλό -για την πρώτη περίοδο- και η ΑΕΚ… κυνηγούσε (19-11) τους γηπεδούχους που έπαιζαν άνετα και με υψηλή αποτελεσματικότητα (29-14). Το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ στο -13 (33-20) και τον Ισπανό να έχει παράπονα.

Το comeback έγινε από την Βασίλισα (35-26), βγάζοντας οι Κιτρινόμαυροι αντίδραση με τον Τίλμαν να πρωταγωνιστεί της προσπάθειας (35-30), όμως ό,τι έχτισε μέχρι τα μέσα του 2ου ημιχρόνου, το γκρέμισε στην συνέχεια (38-31). Τα λάθη ήταν πολλά (44-31) και οι παίκτες της Σάσαρι είχαν το μομέντουμ για να ξεφύγουν -εκ νέου- της ΑΕΚ. Το ημίχρονο «έκλεισε» στο -14 (46-32) και την ομάδα να έχει να ανέβει ανηφόρα στο 2ο μέρος.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ, ΕΔΩ!

Η Ένωση αν και είδε την Σάσαρι να μπαίνει στο δεύτερο μέρος με ένα σερί 5-0 και να ανεβάζει την διαφορά στις παρυφές των είκοσι πόντων (51-32), γύρισε τον διακόπτη και επέστρεψαν στο ματς. Τζάστιν Τίλμαν και Τζόρνταν ΜακΡέι ηγήθηκαν επιθετικά και το καλάθι και φάουλ του τελευταίου έφερε την ΑΕΚ σε απόσταση ενός σουτ στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου (61-58).

Πλέον η Ένωση είχε μπει για τα καλά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πέραν των σταθερών για την ομάδα του Πλάθα, ο Τσέισον Ραντλ ενεργοποιήθηκε στα κρίσιμα με μεγάλα σουτ και με το πέμπτο του τρίποντο έβαλε την ΑΕΚ Betsson μπροστά στο σκορ 39″ πριν το φινάλε (79-81). Το μομέντουμ ήταν πλέον στα χέρια των κιτρινόμαυρων, οι οποίοι έφυγαν με το “διπλό” από την Ιταλία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Μπάκι, Καλατράβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-20, 46-32, 61-58, 79-83