23.10
10:59

Έδειξε χαρακτήρα πρωταθλήτριας στην Τρίπολη

Το σημαντικό απ’ το χθεσινό ματς στην Τρίπολη, είναι η νίκη και η οι τρεις βαθμοί που πήρε η ΑΕΚ, παρότι δεν έκανε το τρομερό της παιχνίδι -κυρίως στο πρώτο ημίχρονο-, αποδεικνύοντας περισσότερο τον χαρακτήρα της, ως ομάδα. Γράφει ο Κώστας Κοσικίδης.

Αν μη τι άλλο, η ΑΕΚ πήρε μια μεγάλη νίκη στην Τρίπολη, χθες το απόγευμα κόντρα στον Αστέρα, που παρά το 3-0, η εικόνα του ματς -κυρίως στο πρώτο ημίχρονο-, ήταν λίγο διαφορετική.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, δεν έκανε και το καλύτερο της, πρώτο ημίχρονο, έχοντας ιδιαίτερα προβλήματα στην επιθετική δημιουργία, λόγω του πολύ καλά κλεισμένου Αστέρα, αλλά είχε προβλήματα και στα μετόπισθεν, κυρίως απ’ την πλευρά του αρνητικού για χθες, Χατζισαφί.

Ωστόσο, η Ένωση κατάφερε χθες να μην πληρώσει τις αδράνειες στην άμυνα της, όπως σ’ άλλα ματς και να βρισκόταν πίσω στο σκορ, μπαίνοντας ξανά σε ρόλο… κυνηγού.

Οι Κιτρινόμαυροι άργησαν να αφυπνιστούν, δείχνοντας επηρεασμένοι τόσο απ’ την διακοπή του πρωταθλήματος ότι δεν είχαν ιδιαίτερο ρυθμό και ένταση, όσο και απ’ τις απουσίες που έπρεπε να διαχειριστεί η ομάδα, γνωρίζοντας ότι είναι και κάτι που πρέπει να μάθει να ζει μ’ αυτό, ειδικά την εφετινή σεζόν, που το έχουμε δει αρκετές φορές να συμβαίνει.

Με την εικόνα της, στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και η εξέλιξη στις καθυστερήσεις του πρώτου με το γκολ του Ελίασον για το 1-0, ήταν αρκετά για να δείξει η ΑΕΚ χαρακτήρα πρωταθλήτριας και παρότι έδειξε να τα βρίσκει σκούρα, να γυρίσει το διακόπτη και να μετατρέψει το ματς σ’ έναν άνετο περίπατο με 3-0 σκορ.

Μέχρι και χθες, δεν το είχαμε δει αυτό απ’ την Ένωση την εφετινή σεζόν και εφόσον δεν έπιανε την καθιερωμένη επιθυμητή απόδοση, ήταν σχεδόν βέβαιο ότι θα στραβοπατούσε και κάτι θα έκανε λάθος.

Όμως χθες, επιβαλλόταν να βγάλει χαρακτήρα ως ομάδα, να σταθεί στο ύψος της, όσο το ματς δεν πήγαινε υπέρ της και στην πρώτη ευκαιρία που θα δημιουργούσαν να τιμωρούσε αυτή για πρώτη φορά τον αντίπαλο, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ.

Αυτό λοιπόν, απαιτείται να το διατηρήσει η Ένωση απ’ εδώ και πέρα και εφόσον το ματς δεν μπορεί να της πάει όπως θα ήθελε, να βρει το κλειδί και σ’ αυτές τις περιπτώσεις, για να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, ακόμα και με μισό μηδέν.

Ο Ματίας Αλμέιδα έχει εμπνεύσει στους ποδοσφαιριστές του, από πέρυσι το πνεύμα νικητή και ότι θα παλεύουν συνεχώς, δίνοντας τα όλα για όλα για τη νίκη, χωρίς να συμβιβάζονται για κάτι άλλο, αλλά είναι ώρα τώρα να υιοθετήσουν και το χαρακτήρα της πρωταθλήτριας, που ακόμα και στην κακή τους ημέρα, θα παίρνουν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Υ.Γ.: Τι να πρωτοσχολιάσεις για το χθεσινό ντέρμπι στο «Γ. Καραϊσκάκης» και όλα αυτά που διαδραματίστηκαν. Η πρώτη εντύπωση που δόθηκε, ήταν ότι οι διοικήσεις τόσο των μεν, όσο των δε, ήταν με το… γάντι, χωρίς χαρακτηρισμούς όπως έχουμε συνηθίσει, προσβολές κλπ. και πιθανότατα αν είχαν άλλη ομάδα, απέναντι τους, να έδιναν πραγματικό σόου.

Το μόνο που κολλάει και για τις δυο ομάδες, είναι ότι «η ζωή κάνει κύκλους», τόσο για τον Ολυμπιακό και απ’ τις αποχωρήσεις απ’ τα γήπεδα, από επιθέσεις που δέχτηκαν παλαιότερα, όσο και για τον Παναθηναϊκό που θέλει να τηρηθεί ότι λέει ο κανονισμός, ενώ πέρυσι στο Περιστέρι με τα… κοντά δοκάρια, κατηγορούσαν την ΑΕΚ, που εντόπισε το πρόβλημα και είχαν πατήσει… delete στους κανονισμούς.

Ωστόσο, για να ξέρουμε και τι λέμε, η ΑΕΚ έχει βρεθεί αρκετές φορές σ’ αυτήν την θέση, τα τελευταία χρόνια και πρόχειρα θυμάμαι, το μπουκάλι που πέτυχε τον Ρότα στο «Κλ. Βικελίδης» στα playoffs και παρόλα αυτά έκατσε στο ματς και… έχασε την Ευρώπη, όπως και πέρυσι με τον Άμραμπατ στην Τούμπα, να δέχεται κροτίδα πάνω του, αλλά και πάλι να κάθεται και να χάνει τελικά το ματς με 2-0. Και ο νοών νοείτο…

Προφανώς και είναι κατακριτέο, η οποιανδήποτε μορφή βίας και οτιδήποτε μπορεί να προκαλέσει σωματική βλάβη στον καθένα, αλλά όπως λέγαμε και πέρυσι στην… μπανανία που ζούμε, για να βελτιωθούμε ως χώρα, θα πρέπει να τηρούνται παντού οι κανονισμοί που υπάρχουν, μόνο έτσι ομάδες και οπαδοί, θα σοβαρευτούν και θα βελτιωθούν, προστατεύοντας το προϊόν του ελληνικού ποδοσφαίρου, που δείχνει μια ανοδική πορεία…