17.10
23:20

U21 Ελλάδα – Πορτογαλία: Ήττα με… μαγεία από τον γιο του Κονσεϊσάο

Η Εθνική Ελπίδων το πάλεψε αλλά η Πορτογαλία ήταν ανώτερη και ανάγκασε την Ελλάδα στην πρώτη της ήττα στα προκριματικά EURO U21 με 2-0.

Η αποστολή της Εθνικής Ελπίδων ήταν εξ αρχής δύσκολη στην έδρα της Πορτογαλίας για τα προκριματικά του EURO U21 2025 και αυτό επιβεβαιώθηκε μετά την εξαιρετική εμφάνιση του γιου του Σέρτζιο Κονσεϊσάο, Φρανσίσκο που συνέβαλλε για την ήττα της Ελλάδας με 2-0.
Έτσι ξεκίνησαν

Η Εθνική Ελπίδων είχε αρκετές αλλαγές στην εντεκάδα σε σχέση με την Κροατία. Σε σύστημα 4-4-2, ο Νίκος Παπαδόπουλος επέλεξε να ξεκινήσει με τον Τζολάκη στην εστία, τους Κίτσο, Κωστή, Κωνσταντόπουλο και Τουρκοχωρίτη στην τετράδα της άμυνας ενώ ο Μεταξάς μοιράστηκε τη μεσαία γραμμή με τον Κουρφαλίδη. Ο Κρυπαράκος με τον Ζουγλή ήταν στα δύο άκρα της επίθεσης και ο Σουρλής ήταν λίγο πιο πίσω από τον Κούτσια.

Η Πορτογαλία από την άλλη, σε 4-3-3 σχηματισμό, είχε τον Σοάρες κάτω από τα δοκάρια, τους Ροντρίγκες, Βέιγκα, Αραούχο και Γκόμες στην τετράδα της άμυνας και τους Μπερνάρντο, Σόουζα και Μάρκες στην τριάδα του άξονα. Ο Κονσεϊσάο με τον Μπόρχες στα άκρα της επίθεσης και τον Σίλβα ως φορ.
Η τεράστια ευκαιρία του Κούτσια και η γκολάρα από τον Γκόμες

Η Πορτογαλία μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και θέλησε να επιβάλλει από την αρχή τον ρυθμό της με ένα γρήγορο γκολ. Ο Τζολάκης απέκρουσε την προσπάθεια του Φάμπιο Σίλβα στο 4′ ενώ ο Μπόρχες για λίγο δεν έγινε απειλητικός στο 8ο λεπτό προς την εστία της Ελλάδας.

Στο 19ο λεπτό ήρθε η πρώτη και μεγαλύτερη φάση του αγώνα από τη χώρα μας. Ο Κούτσιας ανέλαβε να εκτελέσει ένα φάουλ από απόσταση, επέλεξε να το κάνει απευθείας αλλά ο Σοάρες απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν… γκολ όταν ο Φρανσίσκο Κονσεϊσάο βρήκε κενό χώρο, έδωσε στον προωθημένο Ροντρίγκο Γκόμες και εκείνος με έναν… κεραυνό νίκησε τον Τζολάκη για το 1-0 στο 26ο λεπτό.

Αυτό ήταν και το τελικό του σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό της Πόρτο να αποτελεί τον καλύτερο παίκτη πάνω στο χορτάρι τόσο με τις κινήσεις του όσο και με την ουσία (ασίστ).
Αντίσταση μέχρι να σφραγίσει τη νίκη ο Κονσεϊσάο

Στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα έπαιξε πιο αμυντικά και προσπάθησε να απειλήσει σε αντεπιθέσεις την Πορτογαλία, όμως οι γηπεδούχοι είχαν ουκ ολίγες φάσεις. Στο 50′, ο Κονσεϊσάο έκανε το σουτ στην περιοχή και η μπάλα χτύπησε το κάθετο δοκάρι πριν καταλήξει άουτ ενώ και ο Τιάγκο Μοράις προσπάθησε να νικήσει τον Τζολάκη αλλά το σουτ του δεν βρήκε εστία στο 58′.

Τελικά οι Πορτογάλοι βρήκαν το δεύτερο τέρμα που έψαχναν στο 74′. Ο Γκόμες προσπάθησε να πάρει την μπάλα στην περιοχή αλλά ο Κωστής τον γκρέμισε με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει την άσπρη βούλα. Ο Κονσεϊσάο ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Τζολάκη και έγραψε το 2-0 για τη χώρα του.

Όπως ήταν λογικό η ψυχολογία έπεσε από την πλευρά των Ελλήνων με αποτέλεσμα να δεχθούν αρκετές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά όμως το σκορ έμεινε στο 2-0 μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα. Έτσι η Ελλάδα επιστρέφει στη βάση της με άδεια χέρια και παρέμεινε στους πέντε βαθμούς.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Σοάρες, Γκόμες, Τ. Αραούζο, Βέιγκα, Ροντρίγκες (46′ Μπούτα), Μάρκες (63′ Μ. Φερνάντες), Σόουζα, Μπερνάρντο, Κονσεϊσάο (79′ Ε. Αραούζο), Σίλβα (63′ Τομάς), Φορμπς (46′ Μοράις).

ΕΛΛΑΔΑ: Τζολάκης, Τουρκοχωρίτης (46′ Κοσίδης), Κωνσταντόπουλος, Κωστής, Κίτσος, Ζουγλής (61′ Δαρέλας), Μεταξάς (61′ Καραμπέρης), Κουρφαλίδης, Κρυπαράκος, Σουρλής (84′ Μπελεβώνης), Κούτσιας (61′ Νιάρχος).