18.9
10:34

Αν κάποιος έπρεπε να κερδίσει, τότε το δικαιούταν η ΑΕΚ

Η Ένωση δεν πήρε τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό στο χθεσινό ντέρμπι στη Νέα Φιλαδέλφεια, παρότι το δικαιούταν με βάση την εικόνα της, έστω και στις λεπτομέρειες. Γράφει ο #psyxiatRos Κώστας Κοσικίδης

Από χθες ακούγονται πολλές απόψεις για το τι ματς είδε ο καθένας και πως είδε την ΑΕΚ απέναντι στον Ολυμπιακό, στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στη Νέα Φιλαδέλφεια και αρκετοί ήταν αυτοί, που άσκησαν κριτική μετά το ισόπαλο 1-1 σκορ, θεωρώντας ότι η Ένωση δεν άξιζε τη νίκη και δεν απείλησε την ομάδα του Πειραιά.

«Άλλο ματς βλέπατε;» και «σ’ άλλο γήπεδο ήσασταν εσείς…» είναι κάποια απ’ τα σχόλια, όποιος σχολίαζε το ματς χθες το βράδυ και έλεγε, ότι άξιζε η ΑΕΚ τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό κι ότι την αδικεί το σκορ.

Ναι, αυτή είναι η αλήθεια, η Ένωση χθες παρουσιάστηκε έστω και στις λεπτομέρειες, καλύτερη απ’ τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν καλύτερος μόνο μετά το μισάωρο της αναμέτρησης και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου κι’ αυτό γιατί, το επέτρεψε η ΑΕΚ, με την -κακώς- οπισθοχώρηση της και ευτύχησε στην πρώτη του σοβαρή ευκαιρία να σημειώσει το γκολ της ισοφάρισης.

Οι Κιτρινόμαυροι στο πρώτο μισάωρο έδειξαν την περυσινή ΑΕΚ, που κατέκτησε το ντάμπλ, με κυρίαρχο ποδόσφαιρο και πνίγοντας ψηλά τον αντίπαλο της, με αποτέλεσμα να κλέβει μπάλες και να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της και ρίχνοντας το βάρος απ’ την δεξιά της πλευρά, έβρισκε τρόπο να επιτεθεί.

Δημιούργησε ευκαιρίες, έβαλε δύσκολα στον Πασχαλάκη και σκόραρε ένα γκολ, αντί για δυο ή και τρία σε κλασικές ευκαιρίες.

Η ΑΕΚ έβγαλε χθες τσαγανό, πάθος και ένταση, τουλάχιστον για μισή ώρα, αλλά και στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν αυτή που κυνήγησε μέχρι το τέλος τη νίκη, όταν ο Ολυμπιακός είχε κλειστή στα καρέ του, έκανε καθυστερήσεις και δεν είχε καμία διάθεση ή δεν μπορούσε να απειλήσει, για κάποιο γκολ, που θα έπαιρνε τη νίκη.

Το… φόβητρο των προηγούμενων εβδομάδων, επειδή κέρδισε Πανσερραϊκό, Ατρόμητο και Λαμία, είχε κλειστή στα καρέ του, για να φύγει έστω με το «Χ» απ’ τη Νέα Φιλαδέλφεια και να πανηγυρίστηκε μάλιστα δεόντως, απ’ τον οργανισμό του Ολυμπιακού.

Αντίθετα, στην ΑΕΚ έμειναν με την… πίκρα για την ισοπαλία, καθώς βάση την εικόνα της, ακόμα και σε λεπτομέρειες, δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, φωνάζοντας δίκαια για την φάση στο πέναλτι που σωστά δεν δόθηκε στον Ρότα, που ωστόσο προηγουμένως υπάρχει υποψία πέναλτι στον Ελίασον, την οποία δεν καταλόγισε ως παράβαση ο διαιτητής και δεν εξέτασε -λανθασμένα- ούτε το VAR.

Επίσης και η τύχη, δεν ήταν με το μέρος της ΑΕΚ, γι’ ακόμα μια φορά, που πιθανόν να ανήκει κι’ αυτό στο κομμάτι των λεπτομερειών, λόγω ότι για λίγα εκατοστά, η κόντρα του Πινέδα με τον Φορτούνη, κατέληξε στο χέρι του πρώτου για λίγα εκατοστά και όχι στο στήθος του και ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Αραούχο, ενώ για λίγα εκατοστά -λόγω και τα ανάποδα φάλτσα- δεν κατέληξε η… φωτοβολίδα του Ζίνι στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Η γενική εικόνα λοιπόν, της ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ήταν θετική και αν έπρεπε κάποιος να βγει νικητής απ’ το χθεσινό ντέρμπι, τότε το δικαιούταν η Ένωση, η οποία είχε την κατοχή της μπάλας και κυνήγησε με κάθε τρόπο τη νίκη, ακόμα και αν δεν είχε τις ευκαιρίες του πρώτου μισάωρου, την στιγμή που ο Μαρτίνεθ φόρτωνε με κεντρικά χαφ τους Ερυθρόλευκους και παρουσίαζε μια πιο αμυντικογενή ομάδα.

Η βελτίωση στην ανασταλτική λειτουργία, αλλά στην πρώτη… αδράνεια δέχτηκε -ξανά- γκολ

Απ’ εκεί και έπειτα, για έβδομο φετινό ματς η ΑΕΚ δέχτηκε ξανά γκολ, το οποίο σίγουρα είναι ένα αρνητικό στοιχείο, παρότι χθες διακρινόταν η βελτίωση στην ανασταλτική λειτουργία.

Τόσο οι χαφ Σιμάνσκι και Γιόνσον, όσο και η τετράδα της αμυντικής γραμμής, είχαν πιο συνδετό ρόλο και πιο δεμένη εικόνα, αλλά ξανά σε μια… αδράνεια τους, τιμωρήθηκαν απ’ τον αντίπαλο, στο γκολ του Ελ Καμπί.

Στα θετικά της άμυνας, σίγουρα πρέπει να μετρήσει ότι εκτός το γκολ του Ολυμπιακού, δεν υπήρχε άλλη φάση που να απειλήθηκε η εστία του Στάνκοβιτς, ακόμη και όταν οι Ερυθρόλευκοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο μετά το μισάωρο. Θυμάμαι, μόνο ένα σουτ μακρινό του Μασούρα, που έβγαλε ο Στάνκοβιτς.

Έτσι λοιπόν, η χθεσινή ισοπαλία αφήνει «πίκρα» στην ΑΕΚ, κυρίως γιατί μπορούσε και το απέδειξε να φύγει με τη νίκη και τους τρεις βαθμούς απ’ το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ενώ αντίθετα η ομάδα του Πειραιά, πανηγυρίζει για το «Χ» και ότι γλίτωσαν απ’ την ήττα.

Τέλος, η Ένωση έδειξε και κάτι ακόμα χθες, ότι βρίσκεται στο σωστό δρόμο, όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος, από παιχνίδι σε παιχνίδι, θα δείχνει βελτιωμένη, θα ανεβάζει απόδοση και θα πλησιάζει τα περυσινά της στάνταρ, αυτό τουλάχιστον μας απέδειξε στο πρώτο μισάωρο, με μόνο αρνητικό ότι συγκυριακά της έπεσε τόσο νωρίς η… διαβολοβδομάδα και μετά τον Ολυμπιακό, ακολουθεί Μπράιτον και Παναθηναϊκό, καθώς οι Κιτρινόμαυροι δεν είναι ακόμα στο 100% της απόδοσης τους, αλλά συνεχώς το πλησιάζουν.

Ενώ πρέπει να συνυπολογιστεί ότι η ΑΕΚ μετράει σημαντικές απουσίες ποδοσφαιριστών της, λόγω τραυματισμών, τ’ οποίο για κάποιους περνάει στα ψηλά…

Υ.Γ.: Αν δεν το έχει καταλάβει κανείς, η ΑΕΚ βρίσκεται από πολύ νωρίς σε πόλεμο και έχει ανοιχτά μέτωπα -κυρίως- με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, οι οποίοι επικοινωνιακά και με ότι Μέσο έχουν προσπαθούν να πολεμήσουν την Ένωση, ασκώντας και οι ίδιοι κριτική, για να ρίξουν στην εσωστρέφεια τον… ευάλωτο κόσμο της Ένωσης, σ’ αυτό το κομμάτι.

Η ΑΕΚ κράτησε τον περυσινό και πετυχημένο κορμό της, ο οποίος την οδήγησε στο ντάμπλ, ενισχύθηκε όσο έκριναν οι αρμόδιοι με πρώτο τον στρατηγό της, Ματίας Αλμέιδα και δουλεύουν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, ως ομάδα, ως οικογένεια για να διατηρηθούν στην κορυφή. Εμπιστοσύνη λοιπόν, πρέπει να δείξουμε όλοι και φέτος στους Νταμπλούχους Ελλάδος και στο τέλος θα γίνει το ταμείο, όσο κλισέ και ν’ ακούγεται…