04.8
11:05

Σπουδαία ανατροπή και ημιτελικά στο Μεξικό ο Τσιτσιπάς!

O Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε το πρώτο σετ από τον Νικολάς Τζάρι και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως γύρισε το ματς και άρπαξε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Λος Κάμπος (ATP 250)

Κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες και μετά από σκληρή μάχη σχεδόν τριών ωρών, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας λύγισε τον 27χρονο Χιλιανό (Νο.28) με 6-7(6), 7-6(4), 6-2 και θα περιμένει αύριο (5/8, 07.30) στην τετράδα τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Μπόρνα Τσόριτς και τον Ίλια Ιβάσκα.

Ο Στέφανος πέταξε ευκαιρίες στα πρώτα σετ και ενδεχομένως να ακολούθησε και λανθασμένη τακτική, όμως έμεινε όρθιος στο τάι μπρέικ του δεύτερου και καθάρισε επιβλητικά το ματς στο τρίτο, όπου ο αντίπαλός του έμεινε ξεκάθαρα από δυνάμεις. Πολύ πιο ανθεκτικός ο Τσιτσιπάς…

Μπορεί να είναι τουρνουά της κατηγορίας ATP 250, όμως ένας τίτλος θα ανέβαζε κατακόρυφα την ψυχολογία του Στέφανου εν όψει US Open. Eίναι, άλλωστε, κάτι που του λείπει τη φετινή σεζόν και, μάλιστα, αν τα καταφέρει θα σκαρφαλώσει στο Top 4 κόσμου.