22.7
10:02

Ανατροπή της Χάιντουκ στο ντέρμπι – Γκολ ο Λιβάγια (VID)

Ο πρώην άσος της ΑΕΚ, Μάρκο Λιβάγια, άνοιξε τον δρόμο για την ανατροπή της Χάιντουκ Σπλιτ, με το τελικό 2-1, σκορ που διαμορφώθηκε στο 90’+3′.

Η πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Κροατίας περιελάμβανε ντέρμπι Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Χάιντουκ Σπλιτ, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν τούμπα το ματς και να επικρατούν 2-1, στις καθυστερήσεις.

Η πρωταθλήτρια Ντινάμο Ζάγκρεμπ άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό, με σκόρερ τον Πέτκοβιτς, ο οποίος, στο 65′, έχασε πέναλτι και μια μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Έτσι, στο 75ο λεπτό, ο Λιβάγια ισοφάρισε, με τον πρώην άσο της ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται την κακή αντίδραση του γκολκίπερ Λιβάκοβιτς.

Η ολική ανατροπή, από πλευράς Χάιντουκ, ήρθε στο 93ο λεπτό, με σκόρερ τον 18χρονο Πούκστας, ο οποίος σκόραρε με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Η ήττα της Ντινάμο Ζάγκρεμπ είναι μια μεγάλη έκπληξη και αποτελεί ένα κακό ξεκίνημα για την ομάδα, η οποία θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο της πρωταθλήτριας Κροατίας.