05.6
15:07

Xάντμπολ: Λύγισαν από τον Δούκα στο ντέρμπι τίτλου οι Παίδες

Ήττα στις λεπτομέρειες για τους Παίδες της ΑΕΚ στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στο Δούκα.

Άτυχοι στάθηκαν οι Παίδες της Ακαδημίας Χάντμπολ της ΑΕΚ στο ντέρμπι κορυφής με τον ΑΣΕ Δούκα, καθώς ηττήθηκαν εντός έδρας με 31-35. Οι «κιτρινόμαυροι» τα έδωσαν όλα, διεκδίκησαν μέχρι τέλους τη νίκη, ωστόσο τελικώς ηττήθηκαν.

Η ομάδα του Δημήτρη Στραβομύτη αν και βρέθηκε να χάνει με 5-2 στο δεκάλεπτο, έφερε το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 14-14. Οι φιλοξενούμενοι με όπλο τους την πολύ καλή τους επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 20-18. Με την έναρξη του β’ μέρους, οι «κιτρινόμαυροι» όχι μόνο ισοφάρισαν (21-21), αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 24-23. Σε εκείνο το σημείο, όμως, «κόλλησαν» επιθετικά, μένοντας χωρίς σκορ για 10 λεπτά. Έτσι, η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων έφτασε στο 24-29, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη, η οποία ήρθε με σκορ 35-31.

ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκα 31-35
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-5, 6-6, 9-10, 14-14, 18-20 (ημ.), 21-21, 24-23, 24-27, 24-29, 27-31, 31-35.

ΑΕΚ (Δημήτρης Στραβομύτης): Κοτζιάς-Στάμου, Σφακιωτάκης 4, Βούλγαρης 6, Ραράκος, Ρούτσιας 4, Βρεττός 7, Πολυμέρης, Σεβαστάκης, Μπίτζης, Σουρμελίδης 3, Ξυπνητός 7, Σότο-Γκονζάλες.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Δημοσθένης Σαμαράς): Βαλκανάς, Δαλιούρης 1, Γεωργίου, Γεωργιάδης 5, Βλάχος 2, Τσιούμας 6, Ζησιμάτος 7, Ζιώγας 1, Ψυντρίδης 5, Σταματάκος, Παυλάτος, Χαλκίδης 1, Λίτσης 3, Παπανικολάου 3, Ναθαναήλ, Λιάκος 1.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Λεφάκης. Δίλεπτα: 2-6. Πέναλτι: 3/5-2/2.