22:06

Κυπελλούχος Ελλάδος στο Futsal η ΑΕΚαρα

Με ολική ανατροπή η ΑΕΚ επικράτησε με 3-2 του Δούκα και κατέκτησε το Κύπελλο.

Η ΑΕΚ είναι Κυπελλούχος Ελλάδος στο Futsal.

Η ΑΕΚ επικράτησε 3-2 στην παράταση του Δούκα και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας στο Futsal, με τον Τελικό της διοργάνωσης να διεξάγεται στην Σαλαμίνα. Η «Ένωση» παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0, με τεράστια ψυχικά αποθέματα γύρισε το παιχνίδι και πήρε πανάξια τον τίτλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ΑΕΚ, η οποία μπήκε άκρως επιθετικά. Ο Δούκας όμως, ήταν εκείνος που ευτύχησε να προηγηθεί πρώτος στο 14′, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, διπλασίασε τα τέρματά του. Από εκεί και έπειτα, ξεκίνησε ο επιθετικός μονόλογος της «Ένωσης», η οποία όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η «Ένωση» μπήκε εξίσου καλά, με τον Δούκα να έχει μονίμως αμυντική στάση. Έπρεπε να φθάσουμε στο πέντε λεπτά πριν το τέλος, προκειμένου ο Γουέσλεϊ να σκοράρει για την ΑΕΚ, ενώ δύο λεπτά έχασε 10μετρο πέναλτι ο Βούλετιτς. 23 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ο Ντάτης εκτέλεσε εκ νέου 10μετρο πέναλτι, σκοράροντας αυτή τη φορά και πηγαίνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση η ΑΕΚ έκανε την πλήρη ανατροπή, με τον Βιτίνιο, που ήταν και MVP του Τελικού, να σκοράρει ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης και να χαρίζει τον τίτλο στην «Ένωση»

Σκόρερς: Γουέσλεϊ, Ντάτης, Βιτίνιο.