ΠΑΝΑΞΙΑ Πρωταθλήτρια Ελλάδος η ΑΕΚΑΡΑ! – Πάτησαν τον Ολυμπιακό οι Μάγκες

Αποστόλης Σταματιάδης

Η σειρά έφτασε στο 5ο παιχνίδι αλλά και στο τέλος της με την ΑΕΚ να έχει στεφθεί Πρωταθλήτρια Ελλάδος για 5η φορά στην Ιστορία της.

Η ΑΕΚ τα κατάφερε κέρδισε τον Ολυμπιακό στο τελευταίο παιχνίδι της σειράς και είναι πανάξια Πρωταθλήτρια Ελλάδος.

Σε όλη τη διάρκεια του ματς η Ένωση είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι, με διαστήματα εντυπωσιακής εικόνας αλλά και στιγμές στην αναμέτρηση που έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να πιστέψει στη νίκη.

Στο τέλος όμως η ΑΕΚ είναι αυτή που στέφθηκε Πρωταθλήτρια Ελλάδος, με την ομάδα του Αλέξη Αλβανού να ισοπεδώνει τον Ολυμπιακό με 27-22.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το πρώτο δεκαπενάλεπτο. Από εκεί και μετά η ΑΕΚ άρχισε να χτίζει μια διαφορά εκμεταλλευόμενη τη δίλεπτη που δέχτηκε ο Μπάουερ.Μετά από πέντε λεπτά αγώνα η αναμέτρηση ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό είναι ισόπαλη 2-2.Η ΑΕΚ με τον Κεδέρη να σκοράρει στον αιφνιδιασμό πέρασε μπροστά στο σκορ με 5-4.

Κάπως έτσι οι παίκτες του Αλβανού κατάφεραν να ξεφύγουν με έξι τέρματα (12-6) στο 23ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με επί μέρους 3-0 κατάφερε να μειώσει (12-9). Τα νεύρα κυριάρχησαν στα τελευταία λεπτά με τους ερυθρόλευκους να πετυχαίνουν γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 14-12.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με επί μέρους 4-1 μέσα σε πέντε λεπτά κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 16-15. Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση και με επί μέρους 5-0 κατάφερε να προσπεράσει με τέσσερα γκολ (20-16) στα μισά του δεύτερου 30 λεπτου.

Ωστόσο, οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν χαρακτήρα και συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος και κατάφεραν να επικρατήσου με 27-22 και να κατακτήσουν το πρωτάθλημα για 5η φορά στην ιστορία της ΑΕΚ.