26.5
21:14

Χάντμπολ: Άργησε να ξυπνήσει και ήττα στην Ηλιούπολη – Θα το σηκώσει στο «Γ. Κασιμάτης»

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 27-25 απ’ τον Ολυμπιακό στην Ηλιούπολη, ο οποίος έκανε το 2-2 και ξανά πάει την σειρά των τελικών σε πέμπτο ματς στο “Γ. Κασιμάτης”. Άργησαν να ξυπνήσουν οι Κιτρινόμαυροι σε ρυθμό τελικού και ηττήθηκαν.

Οι Μάγκες δεν εμφανίστηκαν όπως έπρεπε στον τέταρτο τελικό της σειράς της Handball Premier και έδωσαν το δικαίωμα στον Ολυμπιακό, να ισοφαρίσει στη σειρά σε 2-2, πηγαίνοντας σε πέμπτη ματς.

Η Ένωση μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και κατάφερε να ξυπνήσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν έριξε την διαφορά απ’ τα πέντε γκολ στα δυο, αλλά ήταν αργά, για να κάνει την ολική τούμπα στον αγώνα, για να πάρει τη νίκη και το πρωτάθλημα.

Συνεπώς, η ΑΕΚ θα κληθεί την ερχόμενη Τετάρτη να σηκώσει το πρωτάθλημα στο “Γ. Κασιμάτης”, με τη νίκη να είναι μονόδρομος, μπροστά στον κόσμο της.

Οι δυο ομάδες δεν μπήκαν καλά στο ματς, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε γρήγορα τα πατήματα του, με αποτέλεσμα να κάνει γρήγορα το 3-1, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 3-3, αλλά οι Ερυθρόλευκοι είχαν γρήγορη απάντηση και με ένα σερί 3-0 πήγε το ματς στο 7-4, αποκτώντας διαφορά τριών γκολ.

Απ’ εκείνο το σημείο και έπειτα, η ΑΕΚ κυνήγαγε τους γηπεδούχους στο σκορ και κατάφερε με το συμπλήρωμα του 20λεπτού να ισοφαρίσουν σε 11-11, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε απάντηση με νέο σερί 3-0, δημιουργώντας αρχικά το 14-11, για να μειώσει η Ένωση σε 14-12 και να σχηματίσει το σκορ ημιχρόνου η ομάδα του Πειραιά σε 16-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κιτρινόμαυροι είχαν το δύσκολο έργο, να κυνηγούν ξανά τους γηπεδούχους στο σκορ και με την διαφορά στα τέσσερα γκολ, κατάφεραν να μειώσουν στα δυο, αλλά με ένα σερί 4-0, έκανε το 23-17, δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο το έργο της ομάδας του Αλέξη Αλβανού.

Ωστόσο, οι Μάγκες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και κατάφεραν να αφυπνιστούν στο τελευταίο δεκάλεπτο και τα έδωσαν, όλα σε άμυνα και επίθεση, για να φέρουν τούμπα το ματς, καταφέρνοντας 8 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα να μειώσουν στο γκολ, με το σκορ στο 24-23.

Οι γηπεδούχοι, κράτησαν με νύχια και με δόντια, την διαφορά του ενός γκολ και με μπροστάρη τον Μπάουερ, στα κρίσιμα σουτ της ΑΕΚ, κατάφεραν να επικρατήσουν με 27-25 και να κάνουν το 2-2 στη σειρά των τελικών και να ανανεώσουν οι δυο ομάδες το ραντεβού τους, για το πέμπτο ματς στο “Γ. Κασιμάτης” την ερχόμενη Τετάρτη.