22.5
21:16

Πάτησε γκάζι η ΑΕΚΑΡΑ και έστειλε μήνυμα τίτλου!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 23-19 του Ολυμπιακού και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών, στέλνοντας μήνυμα τίτλου. Εξαιρετική η ομάδα του Αλέξη Αλβανού, με κορυφαίο τον Μάτσκεβιτς.

Στην κατάμεστη αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” του ΟΑΚΑ, οι Μάγκες κατάφεραν και επικράτησαν με 23-19, του Ολυμπιακού, κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς τον τίτλο, καθώς έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Η ΑΕΚ μπήκε απ’ το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο αποφασισμένη στο ματς και παρότι στο πρώτο ημίχρονο είχε κάποια κενά διαστήματα, που έδωσαν την δυνατότητα στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει σε 9-9 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ημιχρόνου, στο δεύτερο μέρος οι Κιτρινόμαυροι εμφανίστηκαν όπως έπρεπε για να πατήσουν γκάζι και να πάρουν τη νίκη.

Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, δεν άφησε περιθώρια στους Ερυθρόλευκους και είχε ως αποτέλεσμα να κάνουν το 2-1 στη σειρά των τελικών και έχουν την ευκαιρία την ερχόμενη Παρασκευή (26/05) με νίκη να κατακτήσουν το φετινό πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε από νωρίς να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας στο σκορ, των δυο γκολ, το οποίο Ολυμπιακός κατάφερε μετά από 10 λεπτά αγώνα να ισοφαρίσει σε 4-4.

Οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν αμέσως λύση και ανέβασαν την διαφορά ξανά στο +2 με το σκορ στο 6-4, αλλά οι Ερυθρόλευκοι πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, μείωσαν αρχικά στο γκολ με το σκορ στο 8-7 και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 8-8.

Η ΑΕΚ δυο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, βρήκε τέρμα για το 9-8, αλλά το σκορ ημιχρόνου το σχημάτισε ο Ολυμπιακός απ’ το σημείο του πέναλτι στο 29:59, κάνοντας το 9-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν με πατημένο το γκάζι και αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη, καταφέρνοντας αρχικά να ανεβάσουν την διαφορά ξανά στο +2, αλλά με ένα σερί 7-0 απ’ το 35ο λεπτό μέχρι το 47ο λεπτό, πήγαν την διαφορά στο +8 και το σκορ στο 19-11.

Απ’ εκείνο το σημείο, η ομάδα του Αλέξη Αλβανού, δείχνοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και παρότι το χαλάρωμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, δεν απειλήθηκαν ποτέ απ’ τον Ολυμπιακό και κατάφεραν να επικρατήσουν με 23-19, για το 2-1 της σειράς των τελικών της Handball Premier.

Η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα και έστειλε μήνυμα… τίτλου, ειδικότερα με την εμφάνιση της, να έχει την τύχη της, στα χέρια για το φετινό πρωτάθλημα.

Οι Μάγκες την ερχόμενη Παρασκευή (26/05) θα πάνε στην Ηλιούπολη, έχοντας την ευκαιρία να κερδίσουν και να στεφθούν Πρωταθλητές Ελλάδος, σε διαφορετική περίπτωση θα έχουν ακόμα μια ευκαιρία για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα στην έδρα τους.