14.5
16:49

Ψυχωμένοι Μάγκες! Κέρδισαν τον Ολυμπιακό και πήραν… κεφάλι

Έχοντας σε πολύ μεγάλη μέρα τον Μάτσκεβιτς, η ΑΕΚ κατάφερε και κέρδισε τον Ολυμπιακό/ΙΕΚ Ξυνή (21-19) και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών με έπαθλο το Πρωτάθλημα της Handball Premier.

Μεγάλο πρώτο βήμα για την ΑΕΚ που επικράτησε με 21-19 του ΟΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή για τον 1ο Τελικό της Handball Premier, στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

H «Ένωση» είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, έχοντας διαφορά 6 τερμάτων πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, όμως ένα μπλακ άουτ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, έδωσε την ευκαιρία στην φιλοξενούμενη ομάδα να πιστέψει στη νίκη, όμως στο τέλος η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και κατάφερε να πάρει προβάδισμα για τον τίτλο. Το δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες θα γίνει την Τετάρτη (17/5, 19:30) στο κλειστό της Ηλιούπολης, με τον «δικέφαλο» να θέλει να κάνει το μπρέικ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο αγωνιστικό κομμάτι, αποφασιστικά και με καθαρό μυαλό ξεκίνησε η ΑΕΚ το πρώτο ημίχρονο και στα πρώτα τρία λεπτά έκανε το σκορ 3-0 με τον Παπαδιονυσίου να ανοίγει το σκορ, και τους Ηλιόπουλο και Αραμπάτζη να σκοράρουν στη συνέχεια. Η καλή άμυνα της ΑΕΚ και οι επεμβάσεις του Μάτσκεβιτς, διατήρησαν την διαφορά στο σκορ υπέρ της ΑΕΚ (6-3) λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι.

Η ΑΕΚ συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και μεγάλωσε ακόμα περισσότερο την διαφορά (10-5), με τον Μάτσκεβιτς να σκοράρει το 10ο τέρμα, από την εστία του. Η «Ένωση» συνέχισε το σερί της (5-0) και έκανε το σκορ 13-5, έξι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπέροχη, λόγω δίλεπτης και μείωσε σε 13-8, όμως ο Ηλίουπουλος ξεμπλόκαρε το σκοράρισμα της «Ένωσης» και έκανε το 14-8, ενώ ο Μαντάλινιτς έκανε από τα 7 μέτρα το 15-8, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 15-9, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην αρχή του δεύτερου μέρος ο Ολυμπιακός αντέδρασε και συμπληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο, μείωσε σε 17-14, με την ΑΕΚ να χάνει σημαντική διαφορά και τον Αλέξη Αλβανό να καλεί τάιμ άουτ. Ο «δικέφαλος» δεν έβγαλε αντίδραση και η φιλοξενούμενη ομάδα ισοφάρισε σε 17-17. Την αφλογιστία 12 λεπτών της ΑΕΚ σταμάτησε ο Ηλίοπουλος που σκόραρε στο 47’ για το 18-17, δίνοντας ξανά προβάδισμα για την ομάδα της «Ένωσης». Στα τελευταία δέκα λεπτά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με την ΑΕΚ να θέλει να κρατήσει τον προβάδισμα και τον Ολυμπιακό να βρίσκει τρόπους να ισοφαρίζει το σκορ (19-19).

Ο Ηλιόπουλος στο 56’ σκόραρε και έβαλε ξανά την ΑΕΚ σε θέση οδηγού στο σκορ (20-19), ενώ ο Μάτσκεβιτς στην επόμενη φάση δεν άφησε τον Δομπρή να σκοράρει από τα 7 μέτρα. Τα τελευταία δυο λεπτά του παιχνιδιού η νευρικότητα κυριάρχησε με την ΑΕΚ να θέλει να κάνει το σκορ 21-19 και να αγκαλιάσει τη νίκη, όμως η λύση ήρθε από τον Μάτσκεβιτς, που στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε σπουδαία επέμβαση καο κράτησε το 20-19, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κεδέρης που στο τελευταίο δευτερόλεπτο έκανε το σκορ 21-19.