07.5
15:25

Μεγάλο διπλό η Γιούβε

Με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος, η Γιουβέντους νίκησε εκτός έδρας την Αταλάντα (0-2) και ανέβηκε στη 2η θέση της Serie A.

Η Αταλάντα είχε δύο δοκάρια, όμως η Γιουβέντους είχε δύο γκολ και με το 0-2 στο Μπέργκαμο προσπέρασε την Λάτσιο και βρέθηκε στη 2η θέση του Campionato 4 στροφές πριν το φινάλε. Πλήγμα στα όνειρα της La Dea για την υπέρβαση και το «σεντόνι».

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη ευκαιρία στο 22′ με τον Ντι Μαρία, το πλασέ του οποίου έφυγε ελάχιστα άουτ μετά το λάθος του Κουπμάινερς και τρία λεπτά μετά από κόρνερ του Ολλανδού οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με την κεφαλιά του Σκαλβίνι, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με μεγάλη ευκαιρία του Πάσαλιτς μετά το γύρισμα του Κουπμάινερς. Το πρώτο μέρος έκλεισε χωρίς γκολ, όμως στο δεύτερο είχαμε σκορ καθώς στο 56′ ο Ιλινγκ Τζούνιορ ξεκίνησε τη φάση και την τελείωσε, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά την προσπάθεια του Μίλικ (0-1). Η ομάδα του Γκασπερίνι προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η Γιούβε άντεξε παρά το νέο δοκάρι της La Dea με τον Τζαπακόστα και στις καθυστερήσεις στην κόντρα με τον Βλάχοβιτς σφράγισε τη μεγάλη νίκη (0-2).