19.4
22:50

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων: Κοντά στο χρυσό η ΑΕΚ

Νέα σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε με 34-27 της Πυλαίας για την 3η αγωνιστική του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων.

Η «Ένωση» σημείωσε το «3Χ3» και πλέον βρίσκεται μία ανάσα από την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, φέρνοντας ένα ακόμα τρόπαιο στη Νέα Φιλαδέλφεια. Οι «κιτρινόμαυρες» πλέον χρειάζονται μόλις 1 βαθμό στους δύο τελευταίους αγώνες, για να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, που θα αποτελέσει και το επιστέγασμα της μεγάλης προσπάθειας που γίνεται εδώ και μήνες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Γιάννη Ανταλή μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4 γκολ διαφορά (5-9). Με ωραίο χάντμπολ και σωστές τοποθετήσεις στο γήπεδο, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 18-15 στο ημίχρονο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με επιθετικό ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους ισοφάρισαν σε 21-21, βάζοντας δύσκολα στην ΑΕΚ. Όμως, χωρίς να χάσουν τη συγκέντρωσή τους, οι «κιτρινόμαυρες» αντέδρασαν και έφτασαν στην τελική νίκη με σκορ 34-27.

ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΑΕΚ 27-34
Τα πεντάλεπτα: 1-4, 5-9, 8-12, 11-14, 13-16, 15-18 (ημ.), 21-21, 22-23, 23-26, 26-28, 27-31, 27-34.
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Γιώργος Βακάλης): Τσιρώνη, Σούσκα 3, Παζβαντίδη Γ., Παπαδοπούλου 5, Κουκμίση 10, Αρσενογλου, Ξυδιά 3, Τσιγαρίδα Αθη. 1, Τσιγαρίδα Αθαν. 2, Μαχαιρίδου, Παζβαντίδη Ν., Βαρυτιμιάδου, Πανιώρα, Πάσχου, Παναγιωτίδου 3.
ΑΕΚ (Γιάννης Ανταλής): Δημητριάδη, Κίτσιου 2, Μανδαμαδιώτη, Ψαριώτη 10, Ζουμά, Κατσίκα 6, Γάσπαρη 6, Παπαιωάννου, Λυτριβή Τ., Λυτριβή Θ. 1, Σαρκίρη, Μπανασή, Καλατζάκη, Μετάι, Δρουγκίδου, Πατρώνη 9.
Διαιτητές: Χαραλαμπίδης-Λεφάκης. Δίλεπτα: 6-2. Πέναλτι: 3/3-4/5.