14.4
12:33

AEK1924 Analysis: Η πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου είναι μόνο η αρχή

Πέτρος Βαμβακούλας

Το AEK1924 Analysis και ο αναλυτής-scout, Πέτρος Βαμβακούλας, περνούν από τις ακτίνες τους, το ματς της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο Ελλάδος στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

Ο πρώτος στόχος της σεζόν είναι γεγονός. Η ΑΕΚ βρίσκεται στον Τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος για 6η φορά τα τελευταία 8 χρόνια, με όχι καλό απολογισμό όμως καθώς από τις 5 προηγούμενες φορές, μόνο μία κατάφερε να φύγει με το τρόπαιο, το 2016. Τελευταία φόρα βρέθηκε το 2020 με αντίπαλο τον Ολυμπιακό όπου ηττήθηκε με 1-0.

Η ΑΕΚ ηττήθηκε και το βράδυ της Τετάρτης στο Φάληρο, και ίσως είναι ο ένας από τους δύο λόγους που πρέπει να την προβληματίσει. Ο άλλος είναι για ακόμη μια φορά οι κραυγαλέες ευκαιρίες που έχασε για να φύγει και με την νίκη εκτός από την πρόκριση.

Ο Ματίας Αλμέιδα επίλεξε την λεγόμενη ομάδα Κυπέλλου και γι αυτόν τον αγώνα. Με 9 αλλαγές στην ενδεκάδα σε σύγκριση με τον τελευταίο αγώνα για τα play off με τον Άρη.

Η Ένωση άρχισε τον αγώνα πολύ μουδιασμένα με αποστάσεις στα μαρκαρίσματα, δεν υπήρχαν οι σωστές αλήλοκαλύψεις κυρίως από τους κεντρικούς μέσους προς τα μπακ και επίσης εντοπιζόταν ένα κενό λίγο έξω απ’ την μεγάλη περιοχή.

Ο Ολυμπιακός στα πρώτα 35 λεπτά πίεζε αρκετά στο χτίσιμο των επιθέσεων της ΑΕΚ από τα στόπερ, όπου έγιναν και αβίαστα λάθη και επειδή οι συγκεκριμένοι παίκτες είχαν αρκετό καιρό να παίξουν μαζί, τους πήρε σχεδόν ένα ημίχρονο μέχρι να προσαρμοστεί ο ένας στο παιχνίδι του άλλου. Δέχτηκε γκολ απ’ ένα λάθος στο μεσαίο τρίτο του γηπέδου, και στην αμυντική μετάβαση η ΑΕΚ ενήργησε εντελώς λάθος με λάθος τοποθετήσεις και αργές επιστροφές.

Όμως μπορούμε να πούμε ότι αυτό το γκολ σαν να αφύπνισε την ομάδα και από το 36′ και μετά οι κιτρινόμαυροι άρχιζαν σταδιακά να ανεβάζουν την απόδοση τους.

Κάτι άλλο που πρέπει να επισημάνουμε είναι οτι στο πρώτο ημίχρόνο η ΑΕΚ δεν έκανε high press παρα μόνο σε κάποιες περιπτώσεις που οι παίκτες της ήταν ήδη ψηλά στο επιθετικό τρίτο της.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως βγήκε στο γήπεδο μια εντελώς διαφορετική ομάδα, μια ομάδα που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε φέτος με παιχνίδι ανάμεσα στις γραμμές του Ολυμπιακού, με περισσότερη όρεξη και τρεξίματα, και έτσι κατάφερε μέσα σε 8 λεπτά να δημιουργήσει 4 κλασικές ευκαιρίες και να πετύχει και το γκολ της ισοφάρισης.

Από μία αδράνεια της αμυντικής λειτουργίας ξεκίνησε και το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού στο 57ο λεπτό.

Απ’ αυτό το λεπτό και έπειτα ο Ολυμπιακός δεν ξανά έκανε άλλη ευκαιρία στο παιχνίδι, η ΑΕΚ με τις πρώτες αλλαγές του Αργεντινού τεχνικού έδειξε ότι ήθελε κάτι παραπάνω από τον αγώνα, και με τις δεύτερες αλλαγές, απλά έκανε μια πολύ καλή διαχείρηση του παιχνιδιού χωρίς να κινδυνέψει καθόλου.

Ανάλυση αγώνα

Η διάταξη που μας δίνει το wyscout ότι είχε η ΑΕΚ ήταν 4-2-3-1, με Γαλανόπουλο και Μάνταλο στα κεντρικά χάφ με τον Μάνταλο να κινείται σαν 8αρι, τον Πινέδα αριστερά αλλά να συγκλίνει στον άξονα, τον Φερνάντες δεξιά, και τον Τσούμπερ πίσω από τον Λιβάι Γκαρσία, και σε μερικές περιπτώσεις να αλλάζουν μεταξύ τους θέσεις.

Απ’ το 72΄ο Τσούμπερ πήγε στην κορυφή της επίθεσης ο Πινέδα γύρισε σε θέση δεύτερου επιθετικού (ψευτοεννιάρι), ο Γκατσίνοβτις αριστερά και ο Ελίασον δεξιά.

Στο γράφημα που αφορά το που κινήθηκαν οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, μπορούμε να παρατηρήσουμε ότι ο Χατζισαφί κινήθηκε πολύ πιο ψηλά απ ότι ο Μοχαμάντι μέχρι να γίνει αλλαγή, ότι ο Μάνταλος με τον Γαλανόπουλο κινήθηκαν σχεδόν στους ίδιους χώρους, ο Γιόνσον με τον Σιμάνσκι όταν πέρασαν στο γήπεδο κινήθηκαν πιο χαμηλά απ’ ότι οι Γαλανόπουλος και Μάνταλος, και ο Ελίασον κινήθηκε κοντά στον Ρότα δίνοντας αμυντικές βοήθειες που δεν μπορούσε να δώσει ο Φερνάντεζ κυρίως λόγω της σωματοδομής του, είναι αρκετά αδύναμος με αποτέλεσμα να χάνει μονομαχίες, αλλά και γιατί ο επίσης ο Ισπανός δεν έχει τα τρεξίματα που έχει ο Σουηδός.

Η ΑΕΚ σε έναν ακόμη αγώνα άλλαξε περισσότερες μεταβιβάσεις απο τον αντίπαλο και σε εκτός έδρας παιχνίδι και προτίμησε κυρίως την αριστερή της πλευρά, καθώς βλέπουμε τον Μουκουντί στην αρχή με τον Μοχαμάντι για 13′ που αγωνίστηκε και κατόπιν με τον Χατζησαφί να αλλάζουν πολύ την μπαλά και απο εκεί να αναλαμβάνει ο Πινέδα να εκδηλώσει τις επιθέσεις.

Η ΑΕΚ είχε 81% ακρίβεια στις μεταβιβάσεις της αλλάζόντας συνολικά 334 με τις 269 απο αυτές να είναι επιτυχημένες σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που άλλξαξε 282 με τις 217 να είναι επιτυχημένες.

Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού είχε την κατοχή της μπάλας. Συγκεκριμένα από το 16′ έως και το 75′ όπως μας δείχνει και το γράφημα, και μόνο στο πρώτο τέταρτο και στο τελευταίο την έχασε. Ο Ολυμπιακός στο διάστημα που δεν είχε την κατοχή, προσπάθησε να παίξει με μεγάλες μεταβιβάσεις πότε στα άκρα πότε προς τον Μπακαμπού.

Όπως αναφέραμε και στην αρχή, η ΑΕΚ είχε πιο καθαρές ευκαιρίες για να σκοράρει. Και τα δύο γκολ του Ολυμπιακού μπήκαν σε επιθετικές μεταβάσεις και όχι σε set παιχνίδι, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που πρίν πετύχει το γκόλ είχε ήδη προειδοποιήσει με τις χαμένες ευκαιρίες που είχε.

Στον πίνακα με τα xG η ΑΕΚ είχε 0,87 βάσει της ποιότητας των ευκαιριών που είχε, ενώ οι ερυθρόλευκοι είχαν 0,49. Βλέπουμε ότι το γκολ του Βαλμπουενά είχε 0,10 για να μπει η μπάλα στα δίχτυα όσο σχεδόν είχε και του Πινέδα στο τέλος του ημιχρόνου. Το ένα μπήκε το άλλο όχι.

Η ΑΕΚ έβγαλε τις ποιοτικότερες ευκαιρίες της από την αριστερή πτέρυγα, 10 επιθέσεις με το ποσοστό των xG να είναι στο 0,55 και 64% ποιότητα επιθέσεων.

Συνολικά οι κιτρινόμαυροι είχαν 12 τελικές με τις 2 στον στόχο και στην απέναντι πλευρά 8 με 4 στον στόχο. Οι 8 από τις 12 τελικές έγιναν μέσα από την περιοχή κάτι που επιβεβαιώνει για ακόμη μια φορά την πρωτιά της ΑΕΚ στην κατηγορία ”επαφές μέσα στην περιοχή”.

Σε ότι έχει να κάνει με την πίεση, παρατηρούμε ότι ο Ολυμπιακός την περισσότερη διάρκεια του παιχνιδιού πίεζε περισσότερο απ ότι η ΑΕΚ, κάτι φυσιολογικό εφόσον εκείνος χρειαζόταν γκολ σε αντίθεση με την ΑΕΚ που έκανε περισσότερο διαχείρηση.

Συμπέρασμα

Βρισκόμαστε στα μέσα Απριλίου ή ΑΕΚ είναι πρώτη στο πρωτάθλημα σε ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό και ήδη είναι 90′ λεπτά μακριά από έναν τίτλο, το Κύπελλο. Αυτό που οφείλει να κάνει η ΑΕΚ, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα σε πρωτάθλημα και κύπελλο, αλλά πολύ περισσότερο αν τα κατακτήσει και τα δύο, είναι να επενδύσει σε αυτή την χρονιά και να βάλει τις βάσεις για την επιστροφή στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις από την νέα σεζόν, να εμφανιστεί δυνατή να μπει σε ομίλους ανεξάρτητα σε ποια διοργάνωση και να αρχίζει να κάνει νίκες. Αυτή η χρονιά πρέπει να είναι η αρχή για κάτι που θα έχει διάρκεια και σε Ελλάδα και σε Ευρώπη. Η πρόκριση επί του Ολυμπιακού είναι από μόνη της σημαντική, δίνει αυτοπεποίθηση (παρότι δεν συνοδεύτηκε με νίκη) και δείχνει ότι η ΑΕΚ έχει δουλέψει και στο ψυχολογικό κομμάτι στην διάρκεια του παιχνιδιού, ιδιαίτερα όταν κάτι έχει στραβώσει. 7 παιχνίδια ακόμη για το τέλος αυτής της συναρπαστικής σεζόν.