«Η ΑΕΚ τσέκαρε τον Φιλίπ Μαρτσβίνσκι»

Ένα δημοσίευμα απ’ την Πολωνία αναφέρει ότι η Ένωση παρακολούθησε ένα απ’ τα μεγαλύτερα ταλέντα του πολωνικού πρωταθλήματος το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Ένα απ’ τα μεγαλύτερα ταλέντα του πολωνικού πρωταθλήματος, φαίνεται πως τσέκαρε η ΑΕΚ το περασμένο Σαββατοκύριακο σύμφωνα με τα πολωνικά ΜΜΕ.

Συγκεκριμένα, οι Πολωνοί αναφέρουν ότι άνθρωπος της Ένωσης, βρέθηκε στην αναμέτρηση της Λεχ Πόζναν με την Πογκόν, έχοντας σημειώσει στο μπλοκάκι του, το όνομα του Φιλίπ Μαρτσβίνσκι.

Ο 21χρονος νεαρός χαφ, πέρασε στον αγώνα στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης αντί του Σόουζα και κατάφερε να κάνει άμεσα αισθητή την παρουσία του, δίνοντας μετά από τέσσερα λεπτά, ασίστ στον Ίσακ για το 2-2 των γηπεδούχων.

Ο Μαρτσβίνσκι παίζει κυρίως 8άρι, αλλά μπορεί να αγωνιστεί με βάση τα χαρακτηριστικά του, τόσο ως δεκάρι, όσο και ως αριστερός εξτρέμ, καταφέρνοντας φέτος να πραγματοποιεί μια εξαιρετική σεζόν.

Μάλιστα, έχει πετύχει πέντε γκολ και τέσσερις ασίστ και είναι χαρακτηριστικό πως κατάφερε σε 37 λεπτά συμμετοχής σε δυο ματς με την Τζουργκάρντεν να σκοράρει δυο φορές για τους “16” του Conference League.

Ο νεαρός χαφ έχει συμβόλαιο με την πολωνική ομάδα μέχρι το καλοκαίρι του 2024 και σύμφωνα με τους Πολωνούς, δεν αποκλείεται το καλοκαίρι ο σύλλογος του, αν επιδιώξει να τον παραχωρήσει, με το ανάλογο τίμημα.