01.4
17:02

Ανίατη η ΑΕΚ Β’ – Νέα ήττα από την Ηλιούπολη

Ακόμα μία ήττα για την Β’ ομάδα της Ένωσης (3-1), δείχνοντας πως η εμφατική νίκη επί του Ηροδότου ήταν… πυροτέχνημα.

Η φετινή ΑΕΚ Β’ είναι κατώτερη των προσδοκιών που υπήρχαν με δεδομένη την περσινή πορεία της ομάδας στο πρωτάθλημα και αποδείχθηκε περίτρανα και στην Ηλιούπολη, όπου ηττήθηκε με ανατροπή (3-1) από την τοπική ομάδα.

Μπήκε δυνατά και στο 20λεπτο η Ένωση προηγήθηκε με τον Απόστολο Χριστόπουλο. Δέχθηκε γρήγορα το 1-1 (22′) και στο β’ μέρος είδε τη γηπεδούχο να ανατρέπει την κατάσταση σε λιγότερο από 10 λεπτά. Στο 66′ βρέθηκε να χάνει με 2-1 και στο 71′ όλα είχαν τελειώσει δεχόμενη το 3ο γκολ με πέναλτι.

Το φιλμ του ματς

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες στο γήπεδο, με την ΑΕΚ Β’, ωστόσο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 5′ σημειώθηκε διπλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Ζίνι και τον Χριστόπουλο να χάνουν μοναδικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, κάτι που συνέβη στο 20\, όπου μετά από λάθος του Περιστερίδη, ο Χριστόπουλος σκόραρε ανενόχλητος σε κενή εστία.

Δύο λεπτά αργότερα, μετά από σέντρα του Βάρκα, ο Λάτσι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, σημειώνοντας το 1-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια, χωρίς να υπάρξουν μεγάλες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο πιο δυνατά.

Ο Τριανταφυλλάκος, στο 47′ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ μετά από χτύπημα κόρνερ, ενώ στο 52′, ο Ζίνι έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από τη συμβολή των δοκών του Περιστερίδη, μετά από σουτ έξω από την περιοχή. Σ

το 66′, ο Τριανταφυλλάκος εκμεταλλεύτηκε την λάθος απόκρουση του Χατζηεμαννουήλ και σημείωσε το 2-1 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών. Ο ίδιος παίκτης, 4 λεπτά αργότερα σημείωσε το 3-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Στο 83′ ο Χριστόπουλος βγήκε τετ-α-τετ με τον Περιστερίδη μετά από λάθος του Χέμπερτ, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Παρόμοιο σκηνικό και στο 89′, όπου ο Χριστόπουλος έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή μετά από σέντρα του Γκαρσία, με τον γκολκίπερ της Ηλιούπολης να αποσοβεί τον κίνδυνο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: Περιστερίδης, Βοσνακίδης (55′ Ανδρέου) Ζιούλης (46′ Μπαξεβάνος) Τσαφταρίδης, Μουριέλ, Κρέτση (46′ Τριανταφυλλάκος) Γκοτσούλιας, Βάρκας, Φρίμπονγκ (64′ Φελίπε) Βασιλείου (86′ Κωστόπουλος) Μπαστακός.

ΑΕΚ Β: Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Ραντόνια, Λάτσι, Παρράς, Γερολέμου (69′ Κορομηλάς) Δημητρίου (69′ Νούλας) Πανεράς (46′ Γκολφίνος) Τζ. Γκαρσία, Ζίνι (78′ λ.τρ. Γεωργέας) Απ. Χριστόπουλος.