29.3
15:57

Επιτέλους νίκη για την ΑΕΚ Β’ – Άνετη και ωραία εμφάνιση

Η ΑΕΚ Β’ επικράτησε με 4-0 του Ηρόδοτου εκτός έδρας, με μια γεμάτη και αεράτη εμφάνιση, πραγματοποίησε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Δυο γκολ ο Απ. Χριστόπουλος, από ένα Μπότος και Παρράς τα κιτρινόμαυρα γκολ.

H ΑΕΚ Β πέτυχε επιβλητική νίκη με 4-0 επί του Ηροδότου, σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη 10η αγωνιστική της Super League 2, που διεξήχθη στο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 17′ με γκολ του Μπότου, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αποστόλης Χριστόπουλος έκανε το 2-0. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Παρράς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 75′ ο Χριστόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1’ Έναρξη του αγώνα.
9′ Εκτέλεση φάουλ του Λεβικανίν, ο Χατζηεμμανουήλ απέκρουσε στην αριστερή του γωνία.
17′ Γύρισμα του Χριστόπουλου από τα αριστερά για τον Μπότο, αυτός έκανε μια ντρίμπλα μέσα στην περιοχή και με σουτ από κοντά έκανε το 1-0!!!
21′ Ο Πανεράς έκανε μεγάλη διαγώνια μπαλιά από τα δεξιά προς τα αριστερά για τον Αποστόλη Χριστόπουλο, αυτός κατέβασε την μπάλα και πλάσαρε στην αριστερή γωνία για το 2-0!!!

41’ Ο Λεβικανίν βγήκε τετ α τετ απέναντι στον Χατζηεμμανουήλ, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ κατάφερε να τον νικήσει.
45+1’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

46’ Έναρξη δευτέρου μέρους.
56’ Ο Ζίνι έκανε ένα πλασέ από καλή θέση μέσα στην περιοχή, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε.
60′ Ωραία σέντρα του Πανερά από τα δεξιά και ο Παρράς που έκανε κίνηση φορ στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας πλάσαρε στην αριστερή γωνία με μονοκόμματο αριστερό πλασέ για το 3-0!!!
61’ Σέντρα Σταμούλη από τα δεξιά και νέα μεγάλη ευκαιρία χαμένη από τον Ζίνι που σούταρε, με τον Γκόλοβιτς να αποκρούει.
75′ Ωραία ατομική προσπάθεια του Ζίνι από τα δεξιά και μπαλιά στον Χριστόπουλο στο δεύτερο δοκάρι κι αυτός με πλασέ έκανε το 0-4.
78’ Ο Μάρκοβιτς βγήκε απέναντι από τον Χατζηεμμανουήλ, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ βγήκε και πάλι νικητής στη μονομαχία.
90+3’ Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Γκόλοβιτς, Πιτσόλης (53′ Ματσούκας), Φράτροβιτς, Ντουμπιά, Έλιο, Μασάδο (77′ Χαλκιαδάκης), Λεβικανίν, Ντότης (77′ Πλιάτσικας), Μπακουτσής (53′ Χαλκιαδάκης), Γρηγορόπουλος (66′ Κερεμπίν), Μάρκοβιτς.

ΑΕΚ Β: Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Ντάικο (68′ Χατζηκυριάκος), Λάτσι, Γεωργέας (68′ Γκαρσία Τζ.), Δημητρίου (83′ Νούλας), Γερολέμου, Πανεράς (83′ Πιτιλάκος), Ζίνι, Μπότος (46′ Παρράς), Χριστόπουλος Απ.

Διαιτητής: Ραφαήλ Σταυρουλάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Γιώργος Βλαχάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου) Γιώργος Δασκαλομαρκάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου)
4ος: Δημήτρης Μόσχου (ΕΠΣ Λασιθίου)