25.3
21:15

Τεράστια Βασίλισσα: Πάτησε τον ΠΑΟ στα Λιόσια!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 77-73 του Παναθηναϊκού και πέτυχε μια τεράστια νίκη στα Άνω Λιόσια, με κορυφαίους τους Μίτσελ, Λεμάρ, Ξανθόπουλο και Γιάνκοβιτς.

Η ανοδική πορεία της Βασίλισσας το τελευταίο διάστημα συνεχίζεται και οι Κιτρινόμαυροι πηγαίνουν με σπασμένα φρένα… πατώντας σήμερα και τον Παναθηναϊκό στην “καυτή” της έδρα, επικρατώντας με 77-73.

Όλη η ομάδα, βοήθησαν και με παλικαρίσιο τρόπο, επικράτησαν των Πρασίνων και πήραν μια μεγάλη νίκη στο ντέρμπι, μέσα στα Άνω Λιόσια, με διακριθέντες τους Μίτσελ, Ξανθόπουλο, Λεμάρ και Γιάνκοβιτς.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά στο ματς και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να το εκμεταλλευτεί χτίζοντας ένα σερί 6-0. Η Ένωση βρήκε απάντηση και μείωσε στους δύο πόντους, αλλά οι Πράσινοι βρήκαν απάντηση και αύξησαν την διαφορά στους 7 πόντους με το σκορ στο 7-14.

Οι Κιτρινόμαυροι, βελτίωσαν την εικόνα τους σε άμυνα και επίθεση, κυρίως με την έλευση Ξανθόπουλου, Οριόλα και Λεμάρ, καταφέρνοντας να ρίξουν την διαφορά 48 δευτερόλεπτα για το τέλος της περιόδου στο 15-17, αλλά ευστόχησαν οι Πράσινοι για το σκορ περιόδου 15-19.

Στη δεύτερη περίοδο, η Βασίλισσα μπήκε πιο αποφασισμένη και παρότι νωρίς νωρίς ανέβηκε η διαφορά στο +9 για τους Πράσινους, κατάφερε με ένα εκπληκτικό σερί 10-0, να φέρει το ματς τούμπα και να κάνει το 25-24, βάζοντας δύσκολα στον Παναθηναϊκό.

Απ’ εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο-πόντο στο σκορ, με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να καταφέρνει στο 4:31 για το τέλος του ημιχρόνου, να παίρνει διαφορά τριών πόντων για πρώτη φορά στο ματς με το σκορ στο 31-28, ενώ η δεύτερη φορά ήταν προς το τέλος της δεύτερης περιόδου κάνοντας το 37-34, διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Βασίλισσα, πήγε το ίδιο… γκαζωμένη, όπως στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε παρότι ισοφαρίστηκε με την πρώτη επίθεση με τρίποντο, να αποκτήσει εκ’ νέου προβάδισμα, έξι πόντων αυτή την φορά με το σκορ στο 43-37. Ωστόσο οι Πράσινοι βρήκαν ένα σερί 6-0 και ισοφάρισαν σε 43-43.

Η ΑΕΚ συνέχισε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε απάντηση και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 46-48. Οι Κιτρινόμαυροι όμως βρήκαν ξανά την λύση και σε μια φάση βρήκαν πέντε πόντους χάρη στις εύστοχες βολές του Μίτσελ (αντιαθλητικό φάουλ) και το εύστοχο τρίποντο του Ξανθόπουλου για το 51-48.

Η συνέχεια ήταν υπέρ της ΑΕΚ, η οποία αρχικά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο +6 και στη συνέχεια στο +8 με το σκορ στο 58-50, δείχνοντας πως είχε αποκτήσει το μομέντουμ. Οι Πράσινοι την μόνη απάντηση που βρήκαν είναι με τα δυο εύστοχα τρίποντα του Μπέικον να διαμορφώσουν το σκορ της τρίτης περιόδου 60-56.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Ένωση δεν μπήκε καθόλου καλά και ο Παναθηναϊκός -με αρκετή προσπάθεια βέβαια-, κατάφερε να ισοφαρίσει νωρίς σε 60-60, αλλά και να πάρει προβάδισμα τριών πόντων χάρη στο τρίποντο του Μπέικον με το σκορ στο 60-63. Οι Κιτρινόμαυροι απ’ την πλευρά τους, προχώρησαν σε λάθος επιθετικές επιλογές και έχασαν το προβάδισμα.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Η Ένωση βρήκε απάντηση μετά από τέσσερα λεπτά, για να σταματήσει το 9-0 σερί του ΠΑΟ, χάρη στο τρίποντο του Γιάνκοβιτς δημιουργώντας το 63-65. Σ’ εκείνο το σημείο η ΑΕΚ έβγαλε σημάδια ζωής και κατάφερε να ξανά φέρει το ματς τούμπα, χάρη στο 5-0 σερί του Λεμάρ, δημιουργώντας το 69-67.

Απ’ εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με διαφορά ενός πόντο για την κάθε ομάδα, ωστόσο στο 1:28 για το τέλος οι Πράσινοι ισοφάρισαν σε 71-71, για να κάνει ο Ξανθόπουλος -με την βοήθεια του Παπαγιάννη- το 73-71.

Στη συνέχεια υπήρξε ένα δραματικό λεπτό στην αναμέτρηση, με την ΑΕΚ να επικρατεί στο τέλος με 77-73 χάρη στις δυο -ψύχραιμες- βολές του Μάιλς, κλειδώνοντας την τεράστια νίκη στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Η Βασίλισσα συνεχίζει να βρίσκεται σε ανοδική πορεία και η σημερινή εμφάνιση και νίκη το αποδεικνύει για ακόμα μια φορά, ότι έχει αλλάξει ριζικά τον διακόπτη και πηγαίνει με σπασμένα φρένα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 37-34, 60-56, 77-73.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Γιάνκοβιτς 14 (2), Μάιλς 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπαδάκης 3 (1), Μίτσελ 17 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεμάρ 14 (2), Κόνιαρης, Ξανθόπουλος 7 (1), Οριόλα 2, Γόντικας, Μάντσεν 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 8 (2/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 4 (0/3 τρίποντα), Μπέικον 22 (2/3 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκριγκόνις 17 (3/8 τρίποντα), Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Μποχωρίδης (0/4 σουτ), Γ. Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας 2 (0/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκουντάιτις 6.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/32 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 21/25 βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 12/22 δίποντα, 13/37 τρίποντα, 10/16 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 9 επιθετικά), 11 ασίστ, 11 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ.