21.3
21:22

Ήττα με ψηλά το κεφάλι και τώρα… final-8

Γλυκιά ήττα (65-75) για την ΑΕΚ από την Μάλαγα, έχοντας ήδη προκριθεί στους «8» του BCL. Παρ’ ότι ισοφάρισε 4 φορές την αντίπαλο, δεν κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή, έχοντας τον κόσμο ως… MVP της αναμέτρησης.

Η Βασίλισσα είχε – για 2ο σερί ευρωπαϊκό παιχνίδι – την δυναμική στήριξη του κόσμου, δημιουργώντας μία… καυτή έδρα στο «Olympic Hall» των Άνω Λιοσίων.

Μπορεί να «κυνηγούσε» σε ολόκληρο το παιχνίδι την Ουνικάχα Μάλαγα, όμως έβγαλε παλμό στο παιχνίδι της, δεν άφησε να ξεφύγει η διαφορά και παρά τις 4 φορές που ισοφάρισε, δεν πέτυχε την ολική ανατροπή.

Οι Κιτρινόμαυροι πάλεψαν, όμως δεν κατάφεραν να σταματήσουν τον αντίπαλο που ήταν πολύ εύστοχος στο τρίποντο αλλά και στο ζωγραφιστό, γνωρίζοντας την ήττα (65-75). Με αυτόν τον τρόπο η ΑΕΚ τερμάτισε στην 2η θέση του ομίλου και ως δεύτερη προκρίθηκε στο Final-8 του BCL.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Μάλαγα μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα από την Βασίλισσα (0-5), με τους Κιτρινόμαυρους να υποπίπτουν σε λάθη (2-7). Ο ρυθμός ωστόσο βρέθηκε (6-11), η διαφορά μειώθηκε (10-11), όμως η ΑΕΚ «κυνηγούσε» την Μάλαγα (13-17) στο 1ο δεκάλεπτο. Η ανατροπή δεν ήρθε και το πρώτο μέρος «έκλεισε» με την Ένωση στο – 6 (15-21).

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυναμικά για την ΑΕΚ με τρίποντο του Μάιλς (18-21) μειώνοντας την διαφορά. Η Μάλαγα όμως δεν έριξε ρυθμό (20-26), με την Ένωση να την πρεσάρει (24-28). Η είσοδος του Παπαδάκη έδωσε άλλον… αέρα στην ΑΕΚ και ισοφάρισε (33-33) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Η ευκαιρία για προβάδισμα όμως χάθηκε (33-39), με τους διαιτητές να κάνουν έξαλλους τους ανθρώπους της ΑΕΚ και τον κόσμο της. Οι Κιτρινόμαυροι δεν πτοήθηκαν ωστόσο και μείωσαν την διαφορά (38-39) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με την διαφορά στον 1 πόντο.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Οι παίκτες της Μάλαγα ήταν πολύ εύστοχοι στο τρίποντο με το «καλημέρα» του 2ου μέρους (38-44), όμως η ΑΕΚ συνέχισε να ακολουθεί τον ρυθμό (46-49) και να μην αφήνει την διαφορά να ξεφύγει. Η συνέχεια βρήκε την Ένωση να κερδίζει επιθέσεις, με το μομέντουμ να είναι… κιτρινόμαυρο, κάτι που επιβεβαίωσε το τρίποντο-ισοφάρισης (53-53) του Ξανθόπουλου. Πάλι όμως η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε (53-57) με την Μάλαγα να συνεχίζει μπροστά, με το δεκάλεπτο να «κλείνει» στο 55-59.

Τα 4ο δεκάλεπτο βρήκε την Βασίλισσα να ισοφαρίζει ξανά (61-61) την Μάλαγα, όμως ούτε σε αυτή ολοκλήρωσε την ανατροπή (62-66), με αρκετές λάθος επιλογές στο αμυντικό ριμπάουντ και το τελείωμα φάσεων. Όσο προσπαθούσε να μειώσει η ΑΕΚ (65-68), τόσο έβρισκε καλάθια (65-73) η Μάλαγα, με την ήττα να έρχεται αναπόφευκτα (65-75) με την ομάδα να «πέφτει» μαχόμενη, έχοντας ωστόσο ήδη προκριθεί στους «8» του BCL.

ΑΕΚ-Μάλαγα: 65-75

Δεκάλεπτα: 15-21, 38-39, 55-59, 65-75

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 10, Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 5, Φλιώνης 4, Οριόλα 6, Γιάνκοβιτς 9, Μάιλς 7, Γόντικας 2,  Μάντσεν 1, Παπαδάκης 5, Μίτσελ 14.

Μάλαγα (Ναβάρο): Οσετκόφσκι 7, Ετζίμ, Καλινόσκι 5, Μπαρέιρο 3, Μπριθουέλα 13, Ντίαζ 3, Κάρτερ 15, Τόμας 9, Βιθέντε , Κράβις 9, Πέρι 1, Σίμα 10.