19.3
18:59

Αγκαλιά με τον τίτλο η Φέγενορντ, πέρασε νικηφόρα απ’ το Άμστερνταμ

Σε ένα μυθικό ντέρμπι στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», η Φέγενορντ επικράτησε 3-2 του Άγιαξ και τον άφησε στο -6 από την κορυφή.

Ντέρμπι με τα όλα του και νικήτρια τη Φέγενορντ στο Άμστερνταμ!

Η ομαδάρα του Άρνε Σλοτ επιβλήθηκε 3-2 του Άγιαξ σε ένα ματς με συνεχείς ανατροπές, ξεφεύγοντας έτσι στο +6 από τους πρωταθλητές.

Οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν τη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» μόλις στο 5’, όταν ο Χιμένες άνοιξε το σκορ και άψογο τελείωμα μετά από εξαιρετική πάσα του Χάρτμαν.

Ο «Αίαντας» κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα πριν το ημίχρονο, με τον Άλβαρες να ισοφαρίζει στο 17’ με δυνατή κεφαλιά και τον Τάντιτς να κάνει το 2-1 με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή.

Παρ’ όλα αυτά, η Φέγενορντ μπήκε στο δεύτερο μέρος με άγριες διαθέσεις και έφτασε στην ισοφάριση με κοντινή προβολή του Σιμάνσκι στο 52’.

Το 2-2… κόλλησε για αρκετή ώρα, με το ντέρμπι να γίνεται θρίλερ. Στο 84’, ο Κουντούς έχασε τεράστια ευκαιρία για γκολ όταν είδε τον Βελενρόιτερ να σταματά το πλασέ του μέσα από την περιοχή και δύο λεπτά αργότερα είχαμε τη νέα ανατροπή σκηνικού!

Ο Χεϊτρούιντα βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, χαρίζοντας την τεράστια νίκη στην ομάδα του.

Από εκεί και πέρα, η Εξέλσιορ ήταν εντυπωσιακή ενάντια στην Καμπούρ, την οποία νίκησε 4-1 (6’ Γκάουντμαϊν, 10’ αυτ. Μπέργκσμα, 20’ Χόρεμανς, 33’ Λάμπρου – 50’ Μπανγκουρά), ενώ η Χέρενφεϊν πέρασε με 2-0 από το Χρόνινχεν χάρη σε δύο γκολ του Φαν Χόιντονκ (27’, 40’).