09.3
13:28

Ποδηλασία: Στην κορυφή οι Γιαμπάνη και Τέσκου

Λίγες ημέρες νωρίτερα… γιόρτασαν την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, οι αθλήτριες του Ποδηλατικού Τμήματος της ΑΕΚ, καθώς την Κυριακή (05/03) σήκωσαν στην κορυφή τη σημαία του Συλλόγου!

Συγκεκριμένα, η «Ένωση» έλαβε μέρος στον «2ο Γύρο Άμφισσας» σε μια απαιτητική διαδρομή 121χλμ στα βουνά της Φωκίδας, που διοργάνωσε ο ποδηλατικός όμιλος «ΖΕΥΣ».

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στην κατηγορία των Γυναικών, με την Μαριάννα Γιαμπάνη να κατακτά το χρυσό μετάλλιο και την Μυρτώ Τέσκου το ασημένιο, σε ένα σπουδαίο 1-2 του «Δικεφάλου». Πρόκειται για μία πολύ μεγάλη επιτυχία που είναι επιστέγασμα μεγάλης προσπάθειας, και γεμίζει χαμόγελα όλους τους ανθρώπους του τμήματος.

Χρυσό και για τον… συνήθη ύποπτο, Κωνσταντίνο Κατσιλιέρη, στην κατηγορία Μάστερ Δ’, ενώ το τέταρτο μετάλλιο στη διοργάνωση ήρθε από τον Νίκο Κωνσταντόπουλο που κατέκτησε το χάλκινο στους Μάστερ Γ’. Στην 4η θέση κατετάγη ο Βαγγέλης Σακέλλης, ενώ στους Μάστερ Β’, ο Ρωμύλος Καραβέζης κατέλαβε την 5η θέση με πολύ καλή κούρσα. Ο Αλέξανδρος Γκέσος είχε δυστυχώς πτώση, μεταφέρθηκε σε κέντρο υγείας, και είναι καλά στην υγεία του.

Την αποστολή συνόδεψε ο αρχηγός της ομάδας Άρης Καραγεωργίου.

Σε διεθνείς αγώνες ΜΤΒ Salamina Epic #6 – HC αγωνίστηκαν οι πρωταθλητές μας Νίκος Γεωργιάδης (Ανδρών) και Στράτος Μανωλίδης (Εφήβων), με την Εθνική Ομάδα το Σαββατοκύριακο 04-05/03, αποκομίζοντας τεράστια εμπειρία αγωνιζόμενοι δίπλα σε αθλητές παγκοσμίας κλάσεως, αφήνοντας εξαιρετικές εντυπώσεις στους ομοσπονδιακούς προπονητές.

Στην κατηγορία Εφήβων, ο Τσέχος Ondrei Novotny ήταν ο νικητής του αγώνα τον οποίο κέρδισε με άνεση και διαφορά! Ο Στράτος Μανωλίδης πραγματοποίησε μια καλή εμφάνιση, κυνήγησε τον αγώνα, όπως και τις εμπειρίες οι οποίες θα του δώσουν άλλο αέρα στην συνέχεια των αγώνων που έρχονται. Ο αθλητής μας τερμάτισε στην 11η θέση, ως πρώτος Έλληνας.

Στην ίδια τοποθεσία διεξήχθη κι ο αγώνας Super Cup 1, όπου ο αθλητής μας Δημήτρης Κατσικώστας κατέκτησε την 4η θέση κατηγορίας στους Μάστερς, κι ο μικρός Άλκης Καλλίγερος στη κατηγορία Μίνι Μεγάλα την 8η θέση στο Eliminator.