07.2
21:27

Μεγάλο… comeback και η Βασίλισσα «πάτησε» την Λιμόζ

Παρ’ ότι η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ άσχημα την αναμέτρηση, κατάφερ

ε στο 4ο δεκάλεπτο να πάρει προβάδισμα και τελικά τη νίκη (82-72) επί της γαλλικής Λιμόζ. Κορυφαίοι για την Ένωση οι Μίτσελ (21π.) και Μάιλς (20π.).

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά την αναμέτρηση, δείχνοντας… σοκαρισμένη από την μαχητικότητα και την – υψηλή – ευστοχία των παικτών της Λιμόζ, μένοντας αρκετά πίσω στο σκορ.

Δις συνέβη το comeback, μειώνοντας στο καλάθι (10-12) στην πρώτη περίοδο, ενώ στο 2ο δεκάλεπτο από το -20(!) μείωσε στο ημίχρονο στους 7πόντους διαφορά (35-42), με τον Γιανίς Στρέλνιεκς να πετυχαίνει buzzer-beater.

Στο 2ο μέρος η Βασίλισσα έδειξε διάθεση να γίνει πιο δραστήρια, βάζοντας τις βάσεις για την μεγάλη ανατροπή, με τους Μίτσελ και Μάιλς να ανεβαίνουν και να μειώνουν την διαφορά από τους Γάλλους.

Η δουλειά ολοκληρώθηκε στο 4ο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να πετυχαίνει το comeback από το -20 που βρέθηκε στο 2ο δεκάλεπτο και να πανηγυρίζει τη νίκη με +10 πόντους, πετώντας εκτός συνέχειας την Λιμόζ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Πολύ άσχημο ξεκίνημα για την Βασίλισσα (2-5) με τους Γάλλους να έχουν «σοκάρει» τους Κιτρινόμαυρους (4-12). Η αφύπνιση ήρθε (6-12) και η ΑΕΚ μείωσε αισθητά (10-12) την διαφορά, δίχως όμως να έχει πιάσει υψηλή απόδοση (12-15). Η Λιμόζ ωστόσο, ξέφυγε εκ νέου (14-20) και το 1ο δεκάλεπτο «έκλεισε» στο -11 (14-25) για την Ένωση.

Η ευστοχία των Γάλλων στα τρίποντα συνεχίστηκε (15-31), με την ΑΕΚ να μην βρίσκει λύση σε άμυνα και επίθεση (17-37) και η διαφορά να φτάνει στους 20πόντους. Η κιτρινόμαυρη άμυνα έγινε πιο… έξυπνη (25-39) και κερδήθηκαν κατοχές που οδήγησαν στη μείωση του σκορ (31-41). Το τρίποντο του Στρέλνιεκς στην εκπνοή του δεκαλέπτου, έστειλε την ΑΕΚ στα αποδυτήρια στο -7 (37-42).

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο, δύο καλάθια από Μίτσελ και Μάιλς έφεραν την Ένωση στο -5 (40-45), πριν ο Γκρέιβς με τρίποντο στείλει και πάλι τη διαφορά στους 9 (40-49). Ο Μάιλς ήταν ζεστός στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε με τρίποντο στο 43-49. Η Λιμόζ ξέφυγε και πάλι με τον Γκρέιβς (43-52), όμως ο Μάιλς με νέο καλάθι διαμόρφωσε το 45-52 και με συνεχόμενους πόντους του Μίτσελ η ΑΕΚ μείωσε στους 4 (55-59). Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 59-65.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Μάιλς πήρε τρεις βολές για το 62-65. Οι δύο ομάδες πήγαν σε ένα κλειστό ματς, με το σκορ να μένει για αρκετή ώρα κολλημένο στο 64-67. Ο Μάιλς και πάλι ήταν αυτός που «έσπασε το ρόδι», φέρνοντας το ματς στον πόντο (66-67). Ο Μίτσελ κάρφωσε για την ισοπαλία και μία βολή του Στρέλνιεκς έκανε το 69-68, πριν ο Μίτσελ γράψει το 71-68 και ο Γιάνκοβιτς το 73-68. Ο Στρέλνιεκς με δύσκολο τρίποντο έδωσε τη χαριστική βολή στους Γάλλους, γράφοντας το 77-68. Τελικά, το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 82-72 χάρη σε τρίποντο του Γουίλιαμς.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 35-42, 59-65, 82-72

Διαιτητές: Καστίγιο (Ισπανία)-Καλατράβα (Ισπανία)-Αουνκρότζερς (Λετονία).

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζερ, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 6, ΜακΓκρίφ 2, Γιάνκοβιτς 6, Μάιλς 20 (2), Γόντικας 3, Παπαδάκης 1, Ουίλιαμς 13 (3), Μίτσελ 21, Στρέλνιεκς 10 (2).

ΛΙΜΟΖ (Μάσιμο Κανσελιέρι): Μίλερ 9 (3), Γκρέιβς 20 (2), Γιεγκουετέ 3, Χόκινς 7 (1), Λανγκ 4, Βοϊτσιεχόφσκι, Ουγκολίν 12 (4), Καντζί 12 (3), Κίζλινκ 5.