05.2
22:45

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: (Χ)αμένοι και ο δυο

Με την εικόνα που είχε με το… καλησπέρα, ο ΠΑΟΚ φρόντισε να ζεστάνει τον κόσμο του σε μία ιδιαίτερα δύσκολη, λόγω συνθηκών, ημέρα στο γήπεδο της Τούμπας. Με το θερμόμετρο να αγγίζει τους 0 βαθμούς και τον Ολυμπιακό να… δοκιμάζει τις αντοχές των φίλων του Δικεφάλου δεδομένου πως η σέντρα πραγματοποιήθηκε 20 λεπτά μετά την προκαθορισμένη ώρα, οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου είχαν να επιδείξουν ποδόσφαιρο.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στα 17 δεύτερα του ματς, ο Νάρεϊ συστήθηκε στον πρώην ασπρόμαυρο, Αλέξανδρο Πασχαλάκη, υποδεχόμενος την κάθετη πάσα του Κωνσταντέλια. Το γύρισμα του έμπειρου εξτρέμ από πλάγια θέση βρήκε στο δοκάρι, ωστόσο, ο Δικέφαλος έστειλε από νωρίς το μήνυμα και έδειξε απειλητικές διαθέσεις, σημαδεύοντας τ’ αριστερά της άμυνας του Ολυμπιακού.

Μέχρι τη συμπλήρωση του 20λεπτου, οι Θεσσαλονικείς κινούνταν μονότερμα στο γήπεδο, στρατοπεδεύοντας στα καρέ των Πειραιωτών με σωρεία ενεργειών στην περιοχή του αντιπάλου. Ο ΠΑΟΚ φάνταζε μία καλοκουρδισμένη μηχανή, έβγαζε τρομερή ένταση στο παιχνίδι του, κυκλοφορούσε σωστα τη μπάλα, είχε να επιδείξει συνδυασμούς, ωστόσο, υστερούσε στην τελική πάσα, έχοντας απέναντί του και σε ετοιμότητα τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός κινήθηκε σε ρηχά νερά επιθετικά, έχοντας να επιδείξει κυρίως ατομική ποιότητα όπως αυτή εκφράστηκε στο 22′ από τον Χάμες Ροντρίγκες, ο οποίος έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι! Αυτή ήταν επί της ουσίας η μόνη καλή στιγμή των Πειραιωτών στο α΄ημίχρονο, οι οποίοι άντεξαν στο… σφυροκόπημα του α΄μέρους από πλευράς Δικεφάλου και στη συνέχεια απορρόφησαν την πίεση, κρατώντας περισσότερο μπάλα στα πόδια τους.

Το 0-0 συνόδευσε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, προκαλώντας μεγαλύτερο προβληματισμό στους γηπεδούχους που δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν ειδικά στο διάστημα που έμοιαζαν σαρωτικοί. Σαν σε επανάληψη το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να έχει και πάλι τον πρώτο λόγο και να κάνει ό,τι θέλει στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, στοχεύοντας σταθερά στην αριστερή πλευρά του Ολυμπιακού.

Ο Κωνσταντέλιας έδωσε το σύνθημα στο 49′ αλλά και πάλι ο Πασχαλάκης φώναξε παρών, όπως αντίστοιχα και στο 54΄στη φάση διαρκείας στα καρέ του, αποτελώντας έναν δύσκολο «γρίφο» για τον ΠΑΟΚ που έβλεπε τον Ολυμπιακό να μην ανταποκρίνεται καλά στο πρέσινγκ. Μετά το 60′ της αναμέτρησης, η μπίλια πέρασε στους πάγκους των δύο ομάδων, με τον Μίτσελ να ρίχνει τον Κανός στο ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα ενώ ο Ραζβάν Λουτσέσκου απάντησε με φουλ επίθεση, έχοντας δύο φορ στην ενδεκάδα του.

Αλλαγών συνέχεια από τους δύο προπονητές στη λογική να βρουν τη στιγμή που θα μπορούσε να κρίνει το ματς και κυρίως ο ΠΑΟΚ δεδομένου πως το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου έμοιαζε ικανό να κάνει τη ζημιά, «κυνηγώντας» μέχρι τέλους το παιχνίδι. Και πάλι ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε τις στατικές φάσεις, που μπορούσε να δημιουργήσει αναταραχή στην περιοχή του αντιπάλου αλλά όπως και στο α΄ημίχρονο, έτσι και στο β΄, κάτι του έλειψε… Φωνές διαμαρτυρίας από πλευράς Δικεφάλου στην εκπνοή του ματς για πέναλτι του Παπασταθόπουλου εις βάρος του Ράφα Σοάρες, τίποτα από διαιτητή και VAR!

0-0 το τελικό αποτέλεσμα στο γήπεδο της Τούμπας, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το Χ, ωστόσο, αμφότερες αποδείχθηκαν χαμένες στην κούρσα του πρωταθλήματος.