05.2
15:43

Έυκολο απόγευμα και άνετη για την ΑΕΚ απέναντι στον ΖΑΟΝ

Χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή δυσκολία, η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 σετ του ΖΑΟΝ στη Νέα Φιλαδέλεφεια στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» έπαιξαν με σοβαρότητα, ενώ η μικρή δυναμικότητα του αντιπάλου (αγωνίζεται με νεαρές αθλήτριες από τις ακαδημίες), έδωσε την ευκαιρία στον Γιουνούς Οτσάλν να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες, καθώς και να δοκιμάσει διάφορα σχήματα.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με την φιλοξενούμενη ομάδα να πετυχαίνει δύο πόντους, μένοντας κοντά στο σκορ (2-2). Η ΑΕΚ στη συνέχεια ήταν καταιγιστική και με τις Ξανθοπούλου, Νίζετιχ και Καλαντάτζε στο σέρβις να κάνουν διαδοχικά σερί, έφτασε στο άνετο 25-5 και το 1-0 στα σετ.

Με 6-0 σερί ξεκίνησε η ΑΕΚ το δεύτερο σετ, βάζοντας γερές βάσεις για το 2-0. H «Ένωση» δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και πήρε και το δεύτερο σετ με 25-5.

Τυπική διαδικασία ήταν και το τρίτο σετ για την ομάδα της ΑΕΚ, με το ΖΑΟΝ να μη μπορεί να αντιδράσει. Με πολύ καλά σερβίς, καθώς και υψηλό ποσοστό στο μπλοκ, η ΑΕΚ έφτασε στην επικράτηση και σε αυτό το σετ με 25-5.

Η Εβίτα Ξηντάρα δήλωσε στο aek.gr: «Αρχικά ένα μεγάλο μπράβο στα κορίτσια του ΖΑΟΝ. Μπορεί η εικόνα απ’ έξω να φαίνεται διαφορετική, όμως και μόνο που στέκονται στο επίπεδο αυτό, η εμπειρία που αποκτούν είναι μεγάλη. Εμείς μείναμε συγκεντρωμένες, κάναμε αυτό που έπρεπε και προετοιμαζόμαστε για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα είναι ενωμένη, δουλεύουμε κάθε μέρα σκληρά και το Σάββατο θα δώσουμε όλες τις δυνάμεις μας για να πάρουμε τη νίκη. Τέλος, θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο μας, που μας στηρίζει σε κάθε αγώνα».