04.2
15:47

ΑΕΚ Κ17: «Πάτησε» τον Ατρόμητο και έδειξε τον δρόμο (pics)

Η ομάδα Κ17 της ΑΕΚ νίκησε 4-3 την αντίστοιχη του Ατρομήτου στον εντός έδρας αγώνα για την 8η αγωνιστική της Β’ φάσης του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League 2022-23 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου.

Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και ο γκολκίπερ της ΑΕΚ Δημήτρης Αναργύρου χρειάστηκε να επέμβει σε δύο πολύ δύκολες περιπτώσεις.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 40′ με σκόρερ των φιλοξενουμένων το Γιώργο Λιόση, όμως η Κ17 της ΑΕΚ απάντησε αμέσως (42′) με μια κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού Παντελή Παπαζήση, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σωτήρη Μαρκόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και έφτασε μέσα σε ένα πεντάλεπτο στο 3-1. Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 47′ με τον Χρήστο Παλαιολόγου μετά από κλέψιμο και ασίστ του Γρηγόρη Ράπτη και το 3-1 στο 50′ από ωραία προσπάθεια του Παλαιολόγου και σκόρερ τον Αλέξανδρο Ελέζι.

Ο Ατρόμητος μείωσε στο 61′ με νέο γκολ του Λιόση αλλά στο 73′ έγινε το 4-2 με τον Παλαιολόγου από ασίστ του Ράπτη μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Κολιμάτση. Ο Ατρόμητος έκανε το 4-3 στο 77′ με σέντρα σουτ του Χότζα και αυτό ήταν το τελικό σκορ.

Θα μπορούσε ωστόσο να είναι μεγαλύτερο το σκορ υπέρ της ΑΕΚ, η οποία έχασε πολλές ευκαιρίες και μάλιστα σημάδεψε τρεις φορές τα δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο (67′ Κολοκοτρώνης, 71′ Μαρκόπουλος, 86′ Κολιμάτσης).

ΑΕΚ (Πέτρος Τασουνίδης): Αναργύρου, Τσαραμανίδης, Παπαζήσης, Κολυφέτης, Μαρκόπουλος (90′ Ψυρόπουλος) Κολιμάτσης, Αβράσογλου (90′ Αθανασίου) Σαρρής (65′ Κολοκοτρώνης) Παλαιολόγου, Ράπτης (75′ Νόα) Ελέζι (75′ Ανδριώτης).