29.1
23:37

Νέα νίκη για την ΑΕΚ, 3-0 σετ τον Πανερυθραϊκό!

Συνέχεια με νίκη για την ΑΕΚ, που επικράτησε με 3-0 σετ του Πανερυθραϊκού για την 11η αγωνιστική της Pre League Ανδρών.

Η «Ένωση» πέτυχε την πέμπτη της διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα και συνεχίζει σε τροχιά κορυφής, βρισκόμενη στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, καλύτερα ξεκίνησε το πρώτο σετ η ομάδα του Πανερυθραϊκού, παίρνοντας προβάδισμα με 1-3 και 5-7. Η « Ένωση» κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα (11-11) και στη συνέχεια να περάσει μπροστά στο σκορ με 13-11. Η ΑΕΚ κράτησε την διαφορά (20-18) παρά την πίεση της φιλοξενούμενης ομάδας και πήρε το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ και οι δυο ομάδες μπήκαν με σκοπό να ελέγξουν το παιχνίδι, όμως η ΑΕΚ στη συνέχεια κατάφερε να πάρει το πλεονέκτημα και το προβάδισμα (9-5). Η συνέχεια αποδείχτηκε εύκολη για την ΑΕΚ καθώς αύξησε την διαφορά (20-10) και κατέκτησε και αυτό το σετ, με σκορ 25-14.

Αποφασισμένη να πάρει το τρίτο σετ και το τρίποντο μπήκε η ΑΕΚ στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού κάνοντας γρήγορα το σκορ 3-0, αποκτώντας μια καλή διαφορά. Ο «δικέφαλος» εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια του Πανερυθραϊκού και έκανε το σκορ 11-3, κάνοντας τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού τυπικά, με το τελικό σκορ του σετ να είναι 25-11.

ΑΕΚ – Πανερυθραϊκός 3-0
Τα σετ: 25-22, 25-14, 25-11