27.1
17:10

Νέα ήττα για την ΑΕΚ Β’ – Το «παλεύει» αλλά…

Την 5η σερί ήττα στην Super League 2 μετρά σήμερα (27/01) η ΑΕΚ Β’, έχοντας ηττηθεί (0-1) από τα Χανιά στο «Σεραφείδειο». Έχασε μεγάλες ευκαιρίες με Ζίνι και Γκολφίνο. Απέκρουσε πέναλτι ο Γκίνης. Έπαιζε με 10 παίκτες από το ημίχρονο, μετά από κόκκινη του Παρρά.

Είχε διάθεση και ενέργεια η Ένωση απέναντι στα Χανιά, όμως δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα του αντιπάλου, με την κόκκινη του Αλέξανδρου Παρρά να αλλάζει τα δεδομένα.

Με το «καλημέρα» του 2ου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και η ΑΕΚ Β’ κυνηγούσε στο σκορ, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με τους Ζίνι και Γκολφίνο. Ο πρώτος μάλιστα, ήταν από τους διακριθέντες της ομάδας του Σωκράτη Οφρυδόπουλου.

Το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό της εικόνας του ματς, καθώς – πέρα από τις πολλές ευκαιρίες – χάθηκε και πέναλτι από τα Χανιά, με τον Παναγιώτη Γκίνη να αποκρούει εντυπωσιακά.

Πρόκειται για την 5η σερί ήττα της ΑΕΚ Β’, η οποία βρίσκεται στις τελευταίες θέσης της βαθμολογίας της Super League 2.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ Β’ μπήκε καλά στο ματς και θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα στο 5′ αλλά ο Καλογεράκης απέκρουσε την κοντινή κεφαλιά του Γκολφίνου. Τα Χανιά από την πλευρά τους έχασαν μοναδική ευκαιρία στο 25′ με τον Γκίνη να λέει «όχι« στον Μάναλη σε τετ-α-τετ, ενώ στο 41′ άγγιξαν ξανά το προβάδισμα όταν μετά από μια στατική φάση ο Ντάικο στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών του Γκίνη. Λίγο πριν βγει το ημίχρονο οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Παρράς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη, με την ΑΕΚ Β’ να μένει με δέκα παίκτες για όλο το δεύτερο 45λεπτο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, τα Χανιά που ήταν ανώτερα, πήραν το προβάδισμα. Στο 48′ έπειτα από ωραίο συνδυασμό ο Μπουτσάκης με κεφαλιά νίκησε τον Γκίνη γράφοντας το 0-1, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία και για δεύτερο γκολ με τον Μάναλη να μην μπορεί να νικήσει τον Γκίνη από πλεονεκτική θέση. Η ΑΕΚ Β’ είχε δύο μεγάλες στιγμές για να φτάσει στην ισοφάριση στη συνέχεια. Μια με τον Γκολφίνο στο 53′ έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Ζίνι με τον Μπάτζιο να διώχνει πάνω στη γραμμή και άλλη μια με τον δραστήριο Ζίνι στο 63′, με τον Καλογεράκη να αποκρούει το πλάσε του.

Τα Χανιά έχασαν τεράστια ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη τους στο 78′ με τον Μάναλη να μην καταφέρνει να νικήσει τον Γκίνη σε εκτέλεση πέναλτι, καθώς ο γκολκίπερ της Ένωσης έπεσε σωστά στη γωνία του κρατώντας την ΑΕΚ Β’ μέσα στο παιχνίδι. Όμως οι φιλοξενούμενοι, παρά την πίεση της ΑΕΚ Β’, κράτησαν το 0-1 ως το τέλος φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς από τα Σπάτα.

ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Ντάικο, Τρούμπουλος, Παρράς, Κ. Σταμούλης, Γερολέμου, Σαμπανάτζοβιτς (55′ Ρουκουνάκης), Μπότος (80′ Σπυριδάκης), Ευθ. Χριστόπουλος (66′ Σκόνδρας), Γκολφίνος, Ζίνι

Χανιά (Μαναρώλης – Λαμπράκης): Καλογεράκης, Κατσούρι (81′ Μαρτσάκης), Ρότσα, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Καμαρά (46′ Ναζίμ), Μπουτσάκης (56′ Λεμονής), Τσέλιος, Μπουρσέλης, Μανουσάκης (81′ Ζέκοφ), Μάναλης