25.1
19:30

Νέα τριάρα και… FORZA AEΚΑΡΑ

Εύκολο απόγευμα για την Ένωση στις Σέρρες, επικρατώντας (1-3) του Πανσερραϊκού σε ένα ματς-γιορτή για την Βόρεια Ελλάδα. «Τσέκαρε» εισιτήριο για τα Ημιτελικά του Κυπέλλου και περιμένει Ολυμπιακό ή Άρη.

Ο Ματίας Αλμέιδα ήθελε να δει σήμερα μία σοβαρή ΑΕΚ, με τους παίκτες του να μπαίνουν στο ματς για να κερδίσουν και αυτό συνέβη.

Οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν (πολύ) καλό πρόσωπο και πήραν με ακόμα μία εμφατική νίκη (1-3) την πρόκριση στα Ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, κόντρα στον Πανσερραϊκό.

Με σκόρερ τον Πέτρο Μάνταλο (δις) και τον Θεοδόση Μαχαίρα, η Ένωση πρόσφερε χαρά και θέαμα στους χιλιάδες φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο Δημοτικό Γήπεδο των Σερρών, για να… καμαρώσουν την ΑΕΚ.

Πλέον, η ομάδα του Αργεντινού τεχνικού στρέφει το βλέμμα της στο Κυριακάτικο (29/01) αγώνα με τον Άρη, στη Νέα Φιλαδέλφεια, περιμένοντας παράλληλα τον νικητή του ζευγαριού Άρης – Ολυμπιακός, για να μάθει τον αντίπαλό της στους «4» του Κυπέλλου.

TO MATΣ

Από τα πρώτα λεπτά του ματς η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό της και προσπάθησε να βρει το γκολ που θα την βάλει σε θέση ισχύος, με τον Γκατσίνοβιτς να ψάχνει εναγωνίως το γκολ. Ο Πανσερραϊκός περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Κολομπίνο στο 38′, το οποίο πέρασε άουτ.

Οι κιτρινόμαυροι απείλησαν για πρώτη φορά στο όγδοο λεπτό. Ο Φερνάντες με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα προς την εστία και ο Κατσίκας απομάκρυνε σε κόρνερ. Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Τσούμπερ με κεφαλιά από κοντά, έπειτα από κεφαλιά πάσα ου Σιντιμπέ και ο Κατσίκας μπλόκαρε την μπάλα.

Ο Σιντιμπέ ήταν δημιουργός και στο 13ο λεπτό για τον Γκατσίνοβιτς, αλλά το σουτ του Σέρβου από το ύψος της περιοχής πέρασε εκτός εστίας. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Φαν Βέερτ, η οποία πέρασε άουτ στο 19ο λεπτό.

Μετά το 1-0 του Μάνταλου ο Γκατσίνοβιτς ήταν αυτός που δοκίμασε να απειλήσει τα καρέ του Κατσίκα, αλλά ανεπιτυχώς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες πέτυχαν γρήγορα από ένα γκολ. Ο Κατσαντώνης ισοφάρισε προσωρινά 1-1 στο 49′ και δύο λεπτά μετά ο Πέτρος Μάνταλος έκανε το 2-1 στο 51′.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα δεν σταμάτησαν εκεί και συνέχισαν να απειλούν με τις τελικές του Ραντόνια στο 51′ και του Φερνάντες στο 57′.

Στο 71ο λεπτό ήταν η σειρά του Μιχάλη Κοσίδη να απειλήσει. Ο Σιντιμπέ που τα πήγε πολύ καλά στο επιθετικό κομμάτι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο νεαρός φορ με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία και ο Κατσίκας απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ο Μαχαίρας βρήκε ένα ακόμα γκολ στο Κύπελλο και ουσιαστικά έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα στο 80ο λεπτό και στα εναπομείναντα λεπτά, ο Κατσίκας σταμάτησε τις τελικές προσπάθειες των Κοσίδη στο 88ο λεπτό και Αραούχο στο 90+3′, με το 3-1 να είναι το τελικό σφύριγμα της λήξης.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Πανσερραϊκός: Κατσικάς, Ζέρης, Λυμπεράκης, Γιανναράκης (61′ Θυμιάνης), Παντεκίδης, Στάικος, Κολομπίνο (73′ Στίνα), Σοφιανός, Κατσαντώνης, Μούργος (73′ Μασκανάκης), Σαΐντ (61′ Κανίς)

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιντιμπέ, Γαλανόπουλος (66′ Φράνσον), Φερνάντες (62′ λ.τρ. Μαχαίρας), Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς (67′ Αραούχο), Τσούμπερ, Φαν Βέερτ (66′ Κοσίδης)

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Κόλλιας (Ηπείρου), 4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Κίτρινες κάρτες: 43′ Μάνταλος