25.1
23:20

Ξέμεινε από δυνάμεις η Βασίλισσα στη Μάλαγα

Σταμάτης Πίντζος

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 87-66 στην Ισπανία από τη Μάλαγα για την πρώτη αγωνιστική της φάσης του BCL.

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ΑΕΚ για τη φάση των 16 του Basketball Champions League, γνωρίζοντας την ήττα με 87-66 από την Μάλαγα.

Παρά την τεράστια προσπάθεια απέναντι στους πανίσχυρους Ισπανούς, η παίκτες του Ηλία Καντζούρη ξέμειναν από δυνάμεις και λύσεις στην τέταρτη περίοδο με τους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν στο γήπεδο και να δίνουν διαστάσεις στην επικράτηση τους.

Ένα καταστροφικό δεκάλεπτο για την ΑΕΚ που δυστυχώς σκέπασε την πραγματικά συγκλονιστική προσπάθεια από όλους στις υπόλοιπες τρεις πεεριόδους.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ηλίας Καντζούρης ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Γουίλιαμς, Κόνιαρη, Μάιλς και Μίτσελ ενώ οι Ισπανοί με τους Πέρι, Καλινόσκι Τζέντοβιτς, Κράβις και Ετζίμ.

Πολύ καλός ο ρυθμός στην αρχή με τις δύο ομάδες να βρίσκουν γρήγορα το χέρι τους στην επίθεση. Οι Ισπανοί πήραν βραχεία κεφαλή από νωρίς (17-12 και 22-17), με τον Μάιλς να κρατά τη Βασίλισσα στο παιχνίδι ξεκινώντας καυτός από την περιφέρεια.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 29-20 υπέρ των Ισπανών που χτύπησαν στο τρανζίσιον με το γρήγορο παιχνίδι τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό ελαφρώς άλλαξε με την ΑΕΚ να ελέγχει καλύτερα το ρυθμό και να μην επιτρέπει στη Μάλαγα να τρέξει όσο στην πρώτη περίοδο, αφήνοντάς τους πέντε λεπτά χωρίς πόντο, ισοφαρίζοντας σε 31-31.

Πέρι και Κάρτερ ξεκόλλησαν τους Ισπανούς (40-37) κλείνοντας τελικά το ημίχρονο με 44-39.

Η τρίτη περίοδος είχε την υπογραφή του Ακίλ Μίτσελ ο οποίος πήρε τη Βασίλισσα στις πλάτες του και αφού πρώτα μείωσε στο καλάθι (46-45), έδωσε το προβάδισμα στους κιτρινόμαυρους με 51-52. Από το σημείο αυτό και έπειτα ανέλαβε δράση ο Σίμα που έστειλε τη διαφορά στο +5 (59-54), σκορ που έληξε η τρίτη περίοδος.

Η ΑΕΚ παρέμεινε στο παιχνίδι και πλησίασε (60-58) με το τρίποντο του Γουίλιαμς στις αρχές της τελευταίας περιόδους,  όμως αυτή ήταν και η τελευταία φορά που κράτησε επαφή με το σκορ. Έγινε ξεκάθαρο στην τελευταία περίοδο πως οι κιτρινόμαυροι είχαν ξεμείνει από ενέργεια και λύσεις στην επίθεση και δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό που έδωσαν οι γηπεδούχοι στο ματς.

Σε πρώτη φάση το τρίποντο του Μπριθουέλα  έγραψε το 66-58 και από κει και έπειτα όλα είχαν πάρει το δρόμο τους, με τους παίκτες της ΑΕΚ να αδυνατούν να αντιδράσουν. χαρακτηριστικά το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου ήταν 30-12.

Τα τελευταία λεπτά ήταν ένας μονόλογος των Ισπανών με εκφραστές τους Πέρι και Κράβις, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους

Μάλαγα-ΑΕΚ: 87-66

Δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 87-66

Μάλαγα (Ναβάρο): Μπαρέιρο 3, Μπριθουέλα 6, Ντίαζ, Σίμα 13, Τόμας, Κάρτερ 5, Τζέντοβιτς 9, Ετζίμ 5, Καλινόσκι 4, Κράβις 22, Οσετκόφσκι, Πέρι 22.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης , Πετρόπουλος , Ξανθόπουλος , Φλιώνης 7, ΜακΓκρίφ 6, Γιάνκοβιτς 6, Μάιλς 14, Γόντικας 1, Παπαδάκης , Γουίλιαμς 10, Μίτσελ 18,  Στρέλνιεκς 4.