25.1
14:22

Κ19: Νίκη της ΑΕΚ επί του ΟΦΗ στο Γαλάτσι

Στο εξ’ αναβολής αγώνα της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Κ19 η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 του ΟΦΗ στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου.

Η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τον ΟΦΗ σε εξ αναβολής αγώνα για τη 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2022-23 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με ένα γκολ που ήταν προϊόν μιας υποδειγματικά οργανωμένης επιθετικής προσπάθειας. Η μπάλα έφτασε στον προωθημένο αριστερό οπισθοφύλακα Χρήστο Γιάννουλη που με ένα ασύλληπτο αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ. Το ημίχρονο όμως τελείωσε ισόπαλο 1-1 αφού στο τελευταίο λεπτό του ο Σαλούστρος ισοφάρισε με κεφαλιά για τον ΟΦΗ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει για το δεύτερο γκολ αλλά και ο ΟΦΗ ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και χρειάστηκε Σε κάποιες περιπτώσεις να επέμβει ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Γιάννης Μαρίνης.

Η πίεση των γηπεδούχων δικαιώθηκε τελικά στο τελευταίο λεπτό όταν ο Γιαννούλης έκοψε μία επίθεση των αντιπάλων και έβγαλε μπροστινή παλιά στον Κοντοριυχά, ο οποίος πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πλάσαρε στην κενή εστία για να δώσει στην ΑΕΚ την έκτη συνεχόμενη νίκη της.

ΑΕΚ (Γενναίος  Καραχάλιος): Μαρίνης, Σβίγκος, Γιαννούλης, Αντωνόπουλος, Βαλκάνης, Μαρούτσης, Κυρσανίδης (64′ Μούτσα) Κρουσελνίτσκι (86′ Γεωργόπουλος) Α. Γεωργέας (74′ Ανδρικόπουλος) Κοντάκης (64′ Βασίλας) Κοντορουχάς.