21.1
21:09

Βασίλισσα στην Πάτρα με οδηγό Μάιλς, 69-61 τον Απόλλωνα

Η ΑΕΚ πήρε την νίκη στη Πάτρα επί του Απόλλωνα με 69-61 με τον Μάιλς στο ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα να είναι ο μπροστάρης

Με τον Αϊζάια Μάιλς (19π) στο ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα να είναι καυτός, η Βασίλισσα πέρασε από την Πάτρα επικρατώντας του Απόλλωνα με 69-91.

Άξιοι συμπαραστάτες του Αμερικανού οι Έλληνες παίκτες της ΑΕΚ που είχαν πλουραλισμό στην επίθεση  και αποτέλεσαν το κλειδί της νίκης για το συγκρότημα του Ηλία Καντζούρη.

Συγκλονιστική και η στήριξη στους κιτρινόμαυρους από τον κόσμο που μετέτρεψαν το κλειστό της Πάτρας σε Νέα Φιλαφέλφεια και δεν σταμάτησαν να σταματούν λεπτό, κάτι που τόνισε και  Ηλίας Καντζούρης στις πρώτες τους δηλώσεις μετά το ματς.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στην αρχή της αναμέτρησης οι παίχτες της Βασίλισσα φάνηκαν μουδιασμένοι με τον Απόλλωνα να ξεκινάει με 2/3 τρίποντα και η ΑΕΚ να βρίσκεται πίσω στο σκορ. Η αστοχία και από τις δύο ομάδας ήταν μεγάλη με τους κιτρινόμαυρους να χάνουν εύκολα καλάθια.

Ο Στρέλνιεκς ήταν αυτός που κατάφερε να γυρίσει τον διακόπτη για την Ένωση με δύο εύστοχα τρίποντα, το πρώτο για να μειώσει τη διαφορά και το επόμενο στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου με τρίποντο από τα 8 μέτρα με αποτέλεσμα να περάσει η ΑΕΚ μπροστά με 15-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η αστοχία της Βασίλισσας, και χρειάστηκαν 2 λεπτά για να βρει καλάθι με το τρίποντο του Ξανθόπουλου να αφυπνίζει επιθετικά την ομάδα του αφού από εκεί και έπειτα η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 7-0 απέναντι στον Απόλλωνα. Το σκηνικό με τις άστοχες προσπάθειες σε εύκολα σουτ όμως δεν άλλαξε με τους παίχτες τις Βασίλισσας να βρίσκουν πόντους από βολές και από σουτ εκτός της περιφέρειας. Με την ευστοχία της από τα 6.75 η ΑΕΚ κατάφερε στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο +10 με σκορ 25-35.

Με την αρχή του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και εκμεταλλευόμενοι το νωθρό ξεκίνημα της ΑΕΚ κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμη και στον πόντο με ένα επιμέρους σκορ 9-2. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη όμως ξύπνησαν και με σωστή κυκλοφορία της μπάλας έβαλαν μεγάλα τρίποντα, αρχής γενομένης με τον Μάιλς που πέτυχε τρία στην γ’ περίοδο και με τον Κώστα Παπαδάκη να μιμείται τον Στρέλνιεκς στα buzzer beater, έκλεισαν το δεκάλεπτο με την ασφάλεια του +10.

Με λάθη ξεκίνησε η ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν εκ νέου στους πέντε (54-59) ωστόσο το δεύτερο τρίποντο του Παπαδάκη καθιέρωσε τη διαφορά στους εφτά πόντους με τον Απόλλωνα να μην έχει το χρόνο και τις σωστές επιλογές να ανατρέψει το σκηνικό, με τηνΑΕΚ να φεύγει νικήτρια από την Πάτρα με 69-61.

Απόλλων Πάτρας – AEK: 61-69

Δεκάλεπτα: 15-17, 25-35, 48-58, 61-69

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Γκρίφιν 6, Βερτζ 16, Ντέιβις 8, Μπόγρης 14, Βησσαρίου, Σιλά, Φιλιππάκος 5, Καράμπελας 1, Καλχούν, Κογιωνής, Μαστρογιαννόπουλος 11.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 5, Πετρόπουλος , Ξανθόπουλος 3, Φλιώνης 9, ΜακΓκρίφ 6, Γιάνκοβιτς ,Μάιλς 19, Γόντικας, Παπαδάκης 8, Γουίλιαμς 9, Μίτσελ 4,  Στρέλνιεκς 6.