15.1
20:10

Τρένο η ΑΕΚΑΡΑ, εύκολα 3-0 τον ΑΟ Φλοίσβου

Συνέχεια στις νίκες έδωσε η ΑΕΚ που είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στο Φλοίσβο στην έδρα της

Συνέχεια στις νίκες για την ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 σετ του ΑΟ Φλοίσβου, εντός έδρας, για την 9η αγωνιστική της Pre League. Η «Ένωση» δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στα πρώτα δύο σετ και πήρε με δυσκολία το τρίτο. Με αυτή τη νίκη και το τρίποντο η ΑΕΚ πλησίασε την ομάδα της Καλαμάτας που βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στους 3 πόντους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, πόντο – πόντο ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το πρώτο σετ, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να πάρει προβάδισμα, όμως η ομάδα του Φλοίσβου παρέμεινε κοντά στο σκορ (6-6). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την ΑΕΚ να «πατάει» γκάζι και να αποκτά μια μικρή διαφορά (10-7), ενώ στη συνέχεια κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους 8 πόντους (19-11), κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα κάνοντας το σκορ 3-1 υπέρ, με την φιλοξενούμενη ομάδα να αντιδράει και να περνάει μπροστά στο σκορ (6-7, 9-12). Η «Ένωση» κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα (14-14), να πάρει προβάδισμα (17-14) και στο τέλος να πάρει και το σετ με 25-19.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε καλύτερα για την φιλοξενούμενη ομάδα, με τον Φλοίσβο να παίρνει προβάδισμα με 6-2 και την ΑΕΚ να κυνηγάει το σκορ την περισσότερη διάρκεια του σετ. Η «Ένωση» βρήκε τον τρόπο και λίγο πριν το τέλος του σετ, ισοφάρισε (19-19) και στο τέλος πήρε τη νίκη με 29-27.

ΑΕΚ – ΑΟ Φλοίσβος 3-0
Τα σετ: 25-16, 25-19. 29-27