14.1
20:26

Πόλο Γυναικών: «Λύγησε» η ΑΕΚ κόντρα στη ΝΕ Πατρών

Την ήττα με 10-6 γνώρισε η ΑΕΚ από τη ΝΕ Πατρών για την 12η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» τα έδωσαν όλα και διεκδίκησαν με υπερπροσπάθεια να κερδίσουν κάτι από το παιχνίδι, ωστόσο τους στοίχισαν τα λάθη στην άμυνα.

Οι φιλοξενούμενες έχτισαν μία διαφορά 2 τερμάτων στο ξεκίνημα του αγώνα, το οποίο διατήρησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Τόσο στη β’ όσο και στη γ’ περίοδο, οι αθλήτριες του Μάρκο Μίσιτς, έβρισκαν επιθετικές λύσεις, όμως η κακή αμυντική λειτουργία, έδωσε τη δυνατότητα στις Πατρινές να κρατήσουν το +2 (3-5, 6-8).

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ δεν βρήκε δίχτυα, γνωρίζοντας τελικώς την ήττα με 10-6.

ΑΕΚ – ΝΕ Πατρών 6-10

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-2, 3-3, 0-2.

ΑΕΚ (Μάρκο Μίσιτς): Νίγκρο, Μακέντι 1, Φέλλα, Γεωργίου 1, Μπινιάρη, Καλαϊτζή 1, Γκίλλα 1, Φραγγελάκη, Ρουμελιώτη, Λιαπάκη, Πετεινάτου, Μιχαηλίδου 2.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Ζοφώλη, Λέβι, Τσιμάρα Ευφρ. 2, Μπαλάτσα Μ. 1, Πετάση Μ., Κουρέτα 7, Μοίραλη, Μπαλάτσα Ν., Γκέκα, Παρασκευοπούλου, Σχίζα, Μιχαλάτου, Ρακ.