14.12
18:43

Χάντμπολ γυναικών: Ήττα απ’ την Αναγέννηση Άρτας και έχασε την ευκαιρία

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 25-29 απ’ την Αναγέννηση Άρτας, για την 8η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, χάνοντας μια καλή ευκαιρία για να εδραιωθεί στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ήττα με 29-25 γνώρισε η γυναικεία ομάδα Χάντμπολ της ΑΕΚ από την Αναγέννηση Άρτας στο «Γ. Κασιμάτης», για την 8η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών.

Η «Ένωση» είχε την ευκαιρία να εδραιωθεί στην 4η θέση, ωστόσο δεν τα κατάφερε απέναντι σε μία έμπειρη ομάδα. Η Μπόργκες σημείωσε 11 γκολ, αλλά δεν… έφθασαν για τη νίκη. Οι δύο ομάδες μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, πήγαιναν χέρι-χέρι, αλλά η Αναγέννηση πήρε διαφορά τριών τερμάτων στο ημίχρονο (13-16). Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Άρτας αύξησε τη διαφορά της (14-22, 16-24), με αποτέλεσμα να επικρατήσει 29-25.

ΑΕΚ- Αναγέννηση Άρτας 25-29
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 7-10, 9-10, 11-12, 13-16 (Ημ.), 13-20, 14-22, 16-24, 19-25, 21-27, 25-29.
ΑΕΚ (Γιάννης Ανταλής): Μάγκου 2, Καραγιάννη 1, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 2, Ψαριώτη, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 1, Κατσίκα 1, Μανδά, Παύλου 1, Λυτρίβη, Χ. Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 5, Μπόργκες 11, Πατρώνη 1
Αναγέννηση Άρτας (Στυλιανός Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Ναντότσι, Σκάρα, Νούλα 4, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 4, Σαΐντοβα, Τσερέπη, Σουρχάν 7, Προκοπίδου 4, Κοβτούν 7, Σβετκόφσκα 2, Τριετίνα 1.
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος. Δίλεπτα: 2-3. Πέναλτι: 1/1-3/5.