07.12
22:42

Βόλεϊ ανδρών: Πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πέρασε από την έδρα της Αρμενικής Πειραιώς με 1-3 σετ και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Παρότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ, οι κιτρινόμαυροι παρέμειναν ψύχραιμοι, παίρνοντας τα επόμενα τρία  και μαζί την πρόκριση. Ο προπονητής της ΑΕΚ δεν είχε στη διάθεσή του τους Ρούσση και Αχιλλεόπουλο.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την ΑΕΚ και πήραν προβάδισμα στα σετ  παίρνοντας το πρώτο με 26-24, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» με καθαρό μυαλό και καλές επιλογές σε μπλοκ και υποδοχή ισοφάρισαν σε 1-1. Κομβικό το τρίτο σετ όπου καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τους κιτρινόμαυρους να είναι αποφασιστικοί και να φτάνουν στην κατάκτηση του με 34-32. Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε ιδανικά για την ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου που έκανε περίπατο επικρατώντας με 25-14 και τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Τα σετ: 26-24, 17-25, 32-34, 14-25.