05.12
17:11

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ Β’ – Βαριά ήττα απ’ την Καλλιθέα

Η ΑΕΚ των… χιλίων προβλημάτων, εμφανίστηκε κατώτερη των προσδοκιών, παρά την προσπάθεια των νεαρών ποδοσφαιριστών της και γνώρισε την βαριά ήττα απ’ την Καλλιθέα με 3-0. Με βάση τις ευκαιρίες που δημιούργησαν τους αδικεί η βαριά ήττα και δικαιούταν ένα γκολ οι Κιτρινόμαυροι.

Πριν απ’ την έναρξη της αναμέτρησης, ήταν γνωστό ότι η ΑΕΚ θα τα βρει… σκούρα στο Ελ Πάσο, λόγω των πολλών απουσιών και προβλημάτων και έχοντας απέναντι της, μια δυνατή Καλλιθέα, που φέτος έχει ως στόχο την άνοδο.

Οι Κιτρινόμαυροι πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους, το ματς, αλλά η Καλλιθέα κατάφερε να πάρει μια επιβλητική νίκη με 3-0, με το σκορ ωστόσο, να αδικεί την προσπάθεια των νεαρών ποδοσφαιριστών της Ένωσης, που θα μπορούσαν να είχαν μειώσει και να μην γνώριζαν την βαριά ήττα.

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο ματς, με την Καλλιθέα να μπαίνει πιο δυνατά και κατάφερε να κερδίσει το πέναλτι μόλις στο 5ο λεπτό, υποχρεώνοντας τον Στέφανο Κάτσικα να υποπέσει σε λάθος και να κάνει χέρι εντός της περιοχής.

Ο Γιάννης Λουκίνας ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.

Η Ένωση προσπάθησε να σηκώσει κεφάλι, καταφέρνοντας να βρει μεγάλη ευκαιρία με τον Ευθύμη Χρισόπουλο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, έπειτα από σέντρα του Σκόνδρα, έπιασε ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ, αλλά ο Στρέζος είπε «όχι», διατηρώντας το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Στη συνέχεια το ματς ισορρόπησε, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ, με την Ένωση να έχει δυο καλές ευκαιρίες με τον Απόστολο Χριστόπουλο, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει δίχτυα, με το 1-0 υπέρ της Καλλιθέας να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Καλλιθέα βρήκε ξανά ένα γρήγορο γκολ, μόλις στο 47ο λεπτό, με τον Κυνηγόπουλο να παίρνει ανενόχλητος κεφαλιά μέσα στην μεγάλη περιοχή και να σημειώνει το 2-0 για την ομάδα, εκμεταλλευόμενος την κακή αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ Β’.

Η Ένωση βρήκε πέντε λεπτά αργότερα ευκαιρία για να μειώσει, με τον Ευθύμη Χριστόπουλο να κάνει μια προσωπική ενέργεια να βρίσκει χώρο μέσα στην μεγάλη περιοχή, να κάνει το σουτ, αλλά ο Στρέζος να του λέει ξανά «όχι» όπως και στο πρώτο ημίχρονο.

Η συνέχεια του ματς, ήταν ανάλογη όπως στο πρώτο μέρος, με την διαφορά ότι οι Κιτρινόμαυροι αντιμετώπισαν κι’ άλλα προβλήματα τραυματισμών, κατά την διάρκεια του αγώνα, αλλά παρόλα αυτά, δημιούργησαν κινδύνους, που ο Στρέζος απέτρεψε στο να γίνουν γκολ.

Ωστόσο, το κερασάκι στην τούρτα έβαλε η Καλλιθέα, με το γκολ του Θανάση Κωστανάσιο στο 86ο λεπτό του ματς, όταν εκμεταλλεύτηκε ξανά την αδράνεια της κιτρινόμαυρης άμυνας, βρέθηκε σε σημείο βολής και εκτέλεσε τον Χατζηεμμανουήλ για το 3-0.

Απ’ εκεί και έπειτα, δεν άλλαξε τίποτα στη ροή του ματς, η ΑΕΚ Β’ δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο γκολ, παρότι το δικαιούταν με βάση την εικόνα και τις φάσεις που δημιούργησε, γνωρίζοντας την βαριά ήττα απ’ την Καλλιθέα με 3-0, πληρώνοντας σε μεγάλο βαθμό την απειρία της και τις πάρα πολλές απουσίες.