04.12
17:15

Κ19: Νίκη της ΑΕΚ επί του Βόλου

Η ΑΕΚ Κ19 επικράτησε στο γήπεδο του Γαλατσίου, με 4-2 της αντίστοιχης ομάδας του Βόλου για την εξ’ αναβολής 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ19 της Super League.

Η ΑΕΚ νίκησε με 4-2 τον Βόλο ΝΠΣ σε αγώνα για την εξ αναβολής 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2022-23 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου.

Η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία από το πρώτο λεπτό του αγώνα και έφτασε στο πρώτο γκολ στο 20′ λεπτό με τον Τάσο Κοντορουχά, ο οποίος δέχτηκε μία μπαλιά από τα αριστερά από τον Κυριάκο Κυρσανίδη και τελείωσε τη φάση με ωραία υποδοχή και πλασέ. Στο 39′ ήταν η σειρά του Κυρσανίδη να σκοράρει μετά από μπαλιά του Ανδρέα Χατζηνικολάου και σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο Βόλος αντέδρασε και μείωσε σε 2-1 στο 42ο λεπτό με εντυπωσιακό σουτ του Νίκου Δήμου έξω από την περιοχή, ενώ έφτασε στην ισοφάριση στο 52′ με κεφαλιά του Νταϊλιάνι μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Την τελευταία λέξη όμως την είπε η ΑΕΚ. Στο 69′ ο Κυρσανιδης σούταρε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Νίκος Δημητριάδης που πριν από λίγο είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή, σημείωσε το τρίτο γκολ. Και στο 74′ ο Κυρσανίδης με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Πέτρου Σβίγκου διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΑΕΚ (Γενναίος  Καραχάλιος): Φόνταλης, Σβίγκος, Χατζηνικολάου, Βαλκάνης, Αντωνόπουλος, Μαρούτσης, Κυρσανίδης (86′ Βασίλας) Κρουσελνίτσκι (65′ Μούτσα) Α. Γεωργέας (61′ Δημητριάδης) Γιαννούλης (86′ Γεωργάτος) Κοντορουχάς.