04.12
15:07

Άνετη και ωραία στην Ολλανδία – «Σβηστά» την Σερένγκ

Θετικό το πρόσημο για την ΑΕΚ στο φινάλε του αγώνα με την Σερένγκ. Πέρα της νίκης (2-0) κατάφερε να παρουσιάσει καλό πρόσωπο, έχοντας πολλές αλλαγές και εκτεταμένο ροτέισιον. «Μηχανάκι» ο Φερνάντες (και) στα κιτρινόμαυρα.

Πολύ θετικό το φιλικό της ΑΕΚ κόντρα στην Σερένγκ, επικρατώντας με τα γκολ των Αραούχο και Μήτογλου, επί της Βελγικής ομάδας.

Η εικόνα της Ένωσης ήταν στα στάνταρ που ήθελε να δει ο Ματίας Αλμέιδα και υπολογίζοντας τις ευκαιρίες που έδωσε αλλά και τις απουσίες, τα πήγε περίφημα.

Το (ανεπίσημο) ντεμπούτο του Πάολο Φερνάντες ήρθε με θετικό πρόσημο, δείχνοντας πως (και) με τα κιτρινόμαυρα είναι… μεσοεπιθετικό μηχανάκι για την ομάδα. Στα αρνητικά, η αποχώρηση του Τζαβέλλα με πρόβλημα στο αριστερό πόδι.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο κακός αγωνιστικός χώρος στο Μπούργκ Χααμστέντε εμπόδιζε την ροή του παιχνιδιού και τα πρώτα λεπτά είχαν προσαρμοστικό χαρακτήρα για ΑΕΚ και Σέρενγκ. Η αρχή έγινε στο 8’, με την Ένωση να απειλεί με τον Γκαρσία, ο οποίος με ωραίο ελιγμό επιχείρησε – από δύσκολη θέση – να πλασάρει τον αντίπαλο πορτιέρο.

Ο ρυθμός και η πρωτοβουλία κινήσεων άνηκαν στην ΑΕΚ, βρίσκοντας μάλιστα και το γκολ (13’)  με τον Αραούχο να στρώνει στο δεξί και να «τελειώνει» την φάση για το 1-0. Το επόμενο γκολ ήρθε γρήγορα (20’), όταν ο Μουκουντί δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά και ο Μήτογλου πήρε το ριμπάουντ για το 2-0.

Μπορούσε να σημειώσει κι άλλο τέρμα η Ένωση, με τον Μάνταλο να χάνει μεγάλη ευκαιρία (22’) μετά από ωραίες προσποιήσεις, αλλά και με τον Γκαρσία που έπιασε ωραία κεφαλιά, όμως ο πορτιέρο των Βέλγων είπε «όχι». Πριν το ημίχρονο υπήρξε και κάποια ένταση, όμως επενέβησαν οι ψυχραιμότεροι, με την ΑΕΚ να προηγείται στο «κλείσιμο» του 45λεπτου.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Το 2ο μέρος συνέχισε από εκεί που σταμάτησε το 1ο, με την ΑΕΚ να είναι κυρίαρχη και να πιέζει την Σερένγκ στο δικό της μισό του γηπέδου. Στο 48ο λεπτό χάθηκε καλή ευκαιρία για το 3-0, με τον Σιντιμπέ να σουτάρει ωραία, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Οι Βέλγοι για πρώτη φορά απείλησαν από στημένη φάση (57’), όπως και την δεύτερη (62’), με τον Στάνκοβιτς να λέει «όχι». Ο Αλμέιδα προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, μία εξ’ αυτών – ο Κοσίδης – να χάνει μεγάλη ευκαιρία για γκολ, έχοντας λάθος πάσα προς τον ελεύθερο Φαν Βέερτ. Ο Τελευταίος μάλιστα έχασε και εκείνος μία τετ-α-τετ- φάση (86’) για το 3-0.

Το σκορ (2-0) παρέμεινε τελικώς, μέχρι το τέλος και η Ένωση έδειξε καλό πρόσωπο, προχωρώντας παράλληλα σε εκτεταμένο ροτέισιον και μοίρασμα ευκαιριών. Πλέον η ομάδα επιστρέφει αύριο (05/12) στην Αθήνα και μπαίνει στην τελική ευθεία για την επανέναρξη των επίσημων αγώνων.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης (46’ Στάνκοβιτς), Ρότα (65’ Ραντόνια), Σιντιμπέ (65’ Παρράς), Μήτογλου, Μουκουντί (46’ Τζαβέλλας-65’ λ.τρ. Ντάικο), Γιόνσον (65’ Κοσίδης), Φράνσον, Μάνταλος, Φερνάντες (65’ Μουστακόπουλος), Γκαρσία (46’ Φαν Βέερτ), Αραούχο.

RFC Seraig: Γκαλιέ, Ελισόρ, Βάγκνερ, Μπερνιέ, Κοάτι, Κάτσμπαχ, Εμβουέ, Μαρσονί, Εμπόβ, Οπαρέ, Σιλά.