04.12
18:41

ΑΕΚΑΡΑ, Ευρωπαία! – Έκανε το πρώτο βήμα και στην Σουηδία τελειώνει την πρόκριση

Η ΑΕΚ επικράτησε άνετα και ωραία με 32-27 της Αλίνγκσας στην αίθουσα “Γ. Κασιμάτης”, κάνοντας το πρώτο αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση και την… τελειώνει την επόμενη εβδομάδα στην Σουηδία. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ, οι Μαντάλινιτς, Λιάπης, Ρογκούλσκι και Λέμος.

Οι Κιτρινόμαυροι υποδέχτηκαν την Σουηδική, Αλίνγκσας στην αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” στο ΟΑΚΑ, θέλοντας να βάλει τις βάσεις και να κάνει το πρώτο βήμα, για να εξασφαλίσει την πρόκριση για την φάση των “16” του EHF European Cup και το κατάφερε, επικρατώντας με 32-27.

Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού, μπήκε απ’ την αρχή “με το μαχαίρι στα δόντια” και δεν άφησε περιθώρια στους Σουηδούς, να ελπίσουν για κάτι καλύτερο, καταφέρνοντας με αυτόν τον τρόπο, να βάλουν γερές βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση, την οποία και θα “κλειδώσουν” την επόμενη εβδομάδα στην Σουηδία.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να πάρει γρήγορα προβάδισμα, με τους Λιάπη και Μαντάλινιτς να σκοράρουν από δυο γκολ, δίνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων, και το σκορ στο 4-1.

Οι Κιτρινόμαυροι διατήρησαν το +3 μέχρι το 11ο λεπτό απ’ την Αλινγκσας, η οποία κατάφερε μετά από ώρα να μειώσει στο γκολ, με το σκορ στο 7-6, αλλά η Ένωση σ’ εκείνο το σημείο αύξησε την διαφορά ξανά στο +3, με τα γκολ των Ρογκούλσκι και Τικ.

Στη συνέχεια του αγώνα, οι Σουηδοί έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Πέντερσεν σε 10-10, η ΑΕΚ πήρε εκ’ νέου προβάδισμα δυο γκολ, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν δυο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου σε νέα ισοφάρισε σε 15-15.

Η Ένωση ωστόσο, κατάφερε να βρει ένα σερί 3-0 στα τελευταία λεπτά, ανεβάζοντας την διαφορά στο 18-15, με την Αλίνγκσας, να βρίσκει στην εκπνοή ένα γκολ με πέναλτι του Πέντερσεν, πηγαίνοντας στο ημίχρονο οι δυο ομάδες, με την ΑΕΚ στο +2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν με πατημένο το γκάζι, όπως τελείωσαν το πρώτο, καταφέρνοντας να ανεβάσουν την διαφορά ξανά στο +3, αλλά οι Σουηδοί μείωσαν στο με ένα σερί 2-0.

Όμως, η ΑΕΚ βρήκε γρήγορα δυο τέρματα με Λιάπη και Τικ, ανεβάζοντας ξανά την διαφορά στο +3, την οποία διατήρησε και στη συνέχεια του ημιχρόνου, με την Αλίνγκσας να καταφέρνει στο 42ο λεπτό να μειώνει σε 24-23, αλλά ο Τσιτόμπι και ο Μαντάλινιτς έκαναν το σκορ 26-23 και πήρε η Ένωση εκ’ νέου προβάδισμα τριών γκολ.

Ωστόσο, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ένωση ανέβασε την διαφορά με τα γκολ των Αλμέιδα και Λέμος στο +4, με το σκορ στο 28-24.

Οι παίκτες του Αλέξη Αλβανού, είχαν την κατάσταση στα χέρια τους, με αποτέλεσμα να έχουν περιορίσει τους Σουηδούς και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στο +5 με τον Αραμπατζή να κάνει το 30-25, πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Η ΑΕΚ όσο χρόνος επέμενε για το τέλος, είχε περιορίσει την Αλίνγκσας, η οποία έδειχνε αδύναμη να βγάλει αντίδραση και το οποίο αποδείχτηκε και με το άκουσμα της κόρνας, καθώς η Ένωση πήρε τη νίκη με 32-27, βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF European Cup.

Οι Κιτρινόμαυροι καλούνται την άλλη εβδομάδα, να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση στην Σουηδία, στην οποία έχουν το πλεονέκτημα και των πέντε γκολ υπέρ τους, απ’ το σημερινό ματς.