03.12
21:05

Πήρε το ματς θρίλερ και το βλέμμα στην Τετάρτη

Αποστόλης Σταματιάδης

Η Βασίλισσα κατάφερε να πάρει το ματς με τον Προμηθέα με 73-70, σε μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε θρίλερ και τώρα κοιτάει μόνο την Ευρώπη.

Η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει το ματς θρίλερ απέναντι στον Προμηθέα με 73-70, να προστατέψει την έδρα της και με καθαρό μυαλό να κοιτάξει το πολύ σημαντικό ματς της Τετάρτης με την Ρέτζιο Εμίλα για την 5η αγωνιστική του BCL.

Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά βιαστικές και φάνηκε να μην έχουν μπει συγκεντρωμένα στο παρκέ. Ήταν αρκετά άστοχες με το σκορ να παραμένει χαμηλά (15-11) και τα λάθη να είναι ψηλά σε αριθμό και στο επιθετικό αλλά και στο αμυντικό κομμάτι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μετά από πολλές άστοχες προσπάθειες από την περιφέρεια κατάφερε να βάλει το πρώτο τρίποντο και να δώσει ρυθμό στην επίθεση της, όμως η ομάδα της Πάτρας ήταν έτοιμη να ακολουθήσει τον ρυθμό της Βασίλισσας και να μείνει πολύ κοντά στο σκορ. Για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη κινητήριος μοχλός είναι πάντα η άμυνα, όμως σε αυτό το κομμάτι έχασε την αυτοσυγκέντρωση της και άφησε τον Προμηθέα να πάρει τη δεύτερη περίοδο και να μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου.

Σε ένα από τα συνηθισμένα της μπλακ άουτ η Βασίλισσα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς να είναι έτοιμη για τη συνέχεια του παιχνιδιού, είδε να χάνει το προβάδισμα των τριών πόντων και έφτασε μέχρι και το -4. Τα αμερικάνικα όπλα της όμως πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και με τον Φρέιζερ και τον Μίτσελ να παίρνουν μπροστά κυνηγούσαν συνεχώς τον Προμηθέα και με την επαναφορά της σοβαρής εικόνας στην άμυνα δεν άφησαν την ομάδα της Πάτρας να ξεφύγει.

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Μίτσελ να τελειώνει τη φάση με εντυπωσιακό κάρφωμα για το 65-60, ξεσηκώνοντας τον κόσμο της ΑΕΚ στα Λιόσια. O Κόντιτ μείωσε σε 67-66 όμως τα back-to-back τρίποντα των Φρέζιερ και ΜακΓκριφ ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (73-66, 38′). Με τον δείκτη του σκορ στο 73-70 και το άστοχο σουτ του Φρέζιερ, ο Προμηθέας είχε την τελευταία επίθεση. Οι παίκτες του Καντζούρη δεν έκαναν φάουλ, οι Κουλμπόκα και Κάουαν αστόχησαν σε τρίποντο και η «Ένωση» πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 34-31, 55-56, 73-70.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 13 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Φλιώνης 7 (1), ΜακΓκρίφ 9 (1), Γουίλιαμς 4, Μίτσελ 14 (6/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνιαρης, Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος 2, Μάντσεν 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαδάκης 2, Στρέλνιεκς 6 (2)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (2/8 σουτ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γιανγκ, Κακλαμανάκης 3, Σίμπσον 5, Κουλμπόκα 22 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Κοντίτ 10 (4/9 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 9, Μουράτος 7 (1), Γκίκας 2 (1/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/33 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 9/12 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 9 επιθετικά), 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/36 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 11/15 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 9η αγωνιστική η ΑΕΚ θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (11/12 στις 19:15), ενώ ο Προμηθέας θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα στο Τόφαλος (10/12 στις 19:15).