26.11
20:18

Νέα νίκη για την ΑΕΚ, 3-0 σετ το Αιγάλεω

Νίκη και τρίποντο για την ΑΕΚ που επικράτησε του ΑΟ Αιγάλεω με 3-0 σετ για την 7η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Οι «κιτρινόμαυρες» δεν βρήκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού αντίσταση και πήραν ένα εύκολο τρίποντο, πολύ σημαντικό για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης βραβεύτηκε η λίμπερο της ΑΕΚ, Μαριαλένα Αρτακιανού για την ανάδειξή της ως KYANA MVP της 6ης αγωνιστικής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι αποφασισμένη να πάρει το πρώτο σετ μπήκε η ΑΕΚ, αποκτώντας από νωρίς το προβάδισμα (5-3, 9-5), δείχνοντας από την αρχή το ποια ομάδα είναι πιο ποιοτική. Η «Ένωση» με πολύ καλή επίθεση και μπλοκ δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείου του σετ και το πήρε με 25-15.

Το Αιγάλεω μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ (0-2, 1-3), όμως η ΑΕΚ γρήγορα αντέδρασε και πήρε προβάδισμα με 4-3 και στη συνέχεια με 7-5. Στην συνέχεια η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό της με την φιλοξενούμενη ομάδα να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ (17-10), με τις «κιτρινόμαυρες» να κατακτούν και το δεύτερο σετ με 25-17.

Με σκοπό να πάρει και το τρίτο σετ, έτσι ώστε να καθαρίσει το ματς, μπήκε η ΑΕΚ στο τελευταίο σετ της αναμέτρησης, κάνοντας ένα γρήγορο 3-0 που «έκοψε» τα φτερά του Αιγάλεω. H φιλοξενούμενη ομάδα όπως και στα προηγούμενα σετ, έτσι και τώρα, κυνηγούσε το σκορ, με το μόνο που μπόρεσε να κάνει είναι να μειώσει σε δύο πόντους (10-8). Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ ανέβασε στροφές (14-8) και πήρε το σετ με 25-15.

ΑΕΚ – ΑΟ Αιγάλεω 3-0
Τα σετ: 25-15, 25-17, 25-15